2016 Evde Bakım maaşı ne kadar oldu. Engelli bireylere yönelik yapılan hizmetler sonucu verilen evde bakım ücretlerine yeni yılda artış yapıldı. Yeni yılın ilk yarısında evde bakım ücretinin 880.69 lira olacağı, ikinci altı aylık dönemde ise 924.73 lira olacağı açıklandı.

2017 yılının ilk yarısında evde bakım ücretlerinin 952.47 TL, ikinci yarısında ise 990.57 TL olarak belirlendiği aktarıldı.

Evde Bakım Parası Nedir?

Her ne şekilde olursa olsun haneye giren gelirlerin, hanedeki kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen ortalamaya aylık denilmektedir. Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinin engellinin bakımını sağlaması durumunda verilir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak için 3 temel şart bulunmaktadır.

1.Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu

2.Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması

3.Gelir kriterlerine uygun olması

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA