Araç vergi sorgulama

Araç vergi sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi üzerinden dakikalar içerisinde yapılabiliyor. Bu sorgulama ile “Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Durumu” (MTV) bilgisine ulaşabilirsiniz. Haberimiz içerisinde Motorlu Taşıtlar Vergisi araç vergi borcu sorgulamanın nasıl yapıldığı hakkında bilgi bulabileceksiniz. Haberimiz de yer alan bilgiler ile  internet üzerinden kolayca araç vergi borcu sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz öğreneceksiniz.

Ülkemizde vatandaşa uygulanan vergi sistemlerininden birisi de Motorlu Taşıt Vergisidir. (MTV). MTV, araçlar üzerinden araç sahiplerinin yılda 2 kere ödemekle yükümlü olduğu vergi türüdür. Her araç türü için farklı hesaplanmaktadır. Bu verginin gecikmesi durumunda araç sahiplerine cezai işlem uygulanacağından araç vergi sorgulamanızı ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanızı öneririz. Haberimizin devamında araç vergi borcu sorgulamanın nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceğiz. Vereceğimiz bilgileri dikkatle okuyunuz.

Ülkemizdeki birçok kurum gibi Gelir İdaresi Başkanlığı da teknolojiyi aktif olarak kullanmakta. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan sistem üzerinde bulunan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi kademesi ile vergi borçlarınızı sorgulayabilir hatta kredi kartı işlemleri ile ödeme de gerçekleştirebilirsiniz. Araç vergi sorgulama işleminiz için yazının sonunda yer alan bağlantıya tıklayınız. Aşağıda yer alan linke tıkladığınız da görselde vermiş olduğumuz sayfa ile karşılaşacaksınız.

Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Erişim sağladığınız sayfada işaret ile belirtilmiş olan en üstteki “motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” yazısına tıklayarak araç vergi borcu sorgulama sayfasına gidiniz.

Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır
Araç Vergi Sorgulama Nasıl Yapılır

Yukarıdaki görselde işaret ile gösterilen yerlerden 1. kısma aracınızın plakasını giriniz. Eğer özel plaka değil ise hayır imlecini değiştirmeyiniz. 2. işaret ile gösterilen kısma TC kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı giriniz. Tescil tarihi olarak sıfır araçlarda trafiğe çıkış tarihini, 2. el araçlarda ise noter satış tarihini yazınız. Bu işlem bittikten sonra “Tamam” butonunu tıklayarak sorgulama işleminizin sonucunu görebilirsiniz. Tüm bu uygulamalardan sonra araç vergi sorgulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Araç Vergi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!