Doğum yardım parası nasıl alınır?

Annelerin 300 TL’den 600 TL’ye kadar doğum yardım parası alması mümkün. Peki devlet tarafından sunulan doğum yardım parasını almak için ne yapmanız gerekiyor?

Anneler için uygulanan doğum yardım parası bebeklerin geleceği için de önem taşıyan ve ailelere maddi anlamda büyük fayda sağlayan bir uygulamadır. Devletin annelere sunduğu doğum yardım parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğrudan anne adına yatırılarak anneleri maddi yönden rahatlatmayı amaçlayan bir haktır. Doğum yardım parası annelerin bu haktan yararlanması ve bebekleri için iyi bir gelecek hazırlığı yapması açısından önem arz etmektedir.

Doğum yardım parasından yararlanmak için herhangi bir şart gerekmemektedir ve her anne adayı bu haktan yararlanabilmektedir.

Doğum Yardım Parası Ne Kadardır?

Çocuğu olan herkes doğum yardımından yararlanabilmektedir. Bunun için başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

  • Birinci çocuk 300 TL tutarında yardım alabilmektedir.
  • İkinci çocuk 400 TL tutarında yardım alabilmektedir.
  • Üçüncü çocuk ise 600 TL tutarında yardım alabilmektedir.

Anne adayları ilk kez bebek sahibi olduklarında yukarıda belirtildiği üzere 300 TL tutarında yardım alabilmektedir. Bir çocuk sahibi olan ve ikinci çocuğuna hamile kalan bir anne ikinci çocuk üzerinden 400 TL tutarında yardım alabilmektedir. Aynı şekilde üçüncü çocuk için 600 TL tutarında yardım alabilmektedir.

Doğum Yardım Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum yardım parası hakkını tanıyan kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Başvuru yapmak isteyen annelerin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ve Sosyal Hizmetlere başvuru yapmaları gerekmektedir.
Yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız ise büyükelçiliklere ve konsolosluklara başvuru yapabilmektedirler. Doğum yardım parası için detaylı bilgi edinmek isteyen anneler 144 veya 183 numaralarını arayabilir ve detaylı bilgi alabilirler.

Doğum Başvuru Dilekçesi Nasıl Doldurulmalıdır?

Başvuruyu yapacak olan kişinin TC kimlik numarası ve Adı Soyadı bulunmalıdır. Anne adayları başvuru yapma hakkını eşlerine verebilirler ve bu durumda dilekçeye eşlerinin kendi bilgilerini yazmaları gerekecektir. Doğum yapacak olan kişinin bilgileri eksiksiz doldurulmalıdır. Dilekçeyi anne dolduracak ise mutlaka annenin bilgileri yazılmalıdır.