E – DEVLET ADLİ SİCİL KAYDI ÖGRENME

E – Devlet adli sicil kaydı ögrenme, Adli sicil kaydınızı e devlet kapısı üzerinden ulaşabilirsiniz.  İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte Ülkemizin yarısından fazlası da internet erişimine sahip olmaya başladı. İnternet teknolojilerinin gelişmesi insanların günlük yaşamlarında da bir çok kolaylık getirdi. İnternet öncesi ve İnternet üzerinden verilen hizmetlerin gelişmediği yıllarda bugüne göre daha fazla uğraştırıcı olan kimi işlemlerimizi bugün kolaylıkla yapabilmekteyiz.

Değerli okurlarımız sizlerin de bildiği üzere resmi kurum ve kuruluşlara ait sorgulama işlemleri  artık internet üzerinden yapılabilmekte. Bu işlemlere örnek olarak bir çok kamu kurumuna ait işlemleri ortak bir ekrandan yapabildiğimiz E-Devlet kapısı verilebilir. E-Devlet kapısı günümüzde resmi kurumlara ait yapılan işlemlerin bir arada toplanmış olduğu ve büyük çaplı bir sorgulama sitesidir. Tamamen internet üzerinden gerçekleştirilen işlemleri kapsamaktadır. Böylece sorgulama yapacağınız resmi kurumlara tek tek gitmenize gerek kalmayacaktır. Sağladığı diğer kolaylıklar arasında ise zamandan büyük ölçüde tasarruf ettirmesi de yer almaktadır. Tüm bu faydalar düşünüldüğünde klasik olarak kuruma gidilerek yapılan sorgulama işlemine göre çok daha avantajlı bir konumdadır. E-Devlet kapısı üzerinden yapacağınız sorgulama işlemleri için de bir şifreye ihtiyaç duyacaksınız. Bu şifrenin belirlenmesindeki amaç size ait kişisel sorgulama işlemlerine ve bu sorgulama işleminin içereceği bilgilere yabancı bir kişinin ulaşmasını engellemektir. Bu yüzden böyle bir şifrenin belirlenmesi bir gereksinim halini almıştır.

 E-Devlet şifrenizi nasıl elde edebilirsiniz?

E-Devlet şifrelerinin temin işlemini günümüzde PTT kurumları üstlenmektedir. İhtiyacınız olan E-Devlet şifresini alabilmek için size en yakın PTT şubesine gitmeniz ve görevli kişiye E-Devlet şifresi almak istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Bu şifrenin bir bedeli olarak sadece 2 TL gibi bir ücret alınacaktır. Eğer şifrenizi unutmuşsanız veya tekrar almak istiyorsanız, tekrar alım bedeli olarak 4 TL gibi bir ücret talep edilecektir. Şifrenizi temin ettikten sonra bilgilerinizin güvenliği açısından lütfen kimseyle paylaşmayınız.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra artık tüm E-Devlet sorgulama işlemleri için erişim hakkına sahipsiniz. Bu işlemlerden biri olan E-Devlet adli sicil kaydı işlemi için lütfen yazının geriye kalan kısmını büyük bir dikkatle okuyunuz.

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi:

E-Devlet adli sicil kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için E-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra E-Devlet resmi internet sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu site üzerinde tüm E-Devlet işlemleri yapılabilmektedir. Sorgulama işlemini yapabilmek için sol kısımda bulunan e-Hizmetler butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu sorgulama işlemleri arasında E-Devlet adli sicil kaydı sorgulama işlemi de yer almaktadır. Yeni açılan sayfa üzerinde tüm E-Devlet sorgulama işlemleri ve ait oldukları resmi kurumların isimleri yer almaktadır. Burada adli sicil kaydı sorgulamak için ilk sırada A harfinde bulunan Adalet Bakanlığı başlığının altından Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri alt başlığı altında yer alan E-devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece E-Devlet adli sicil kaydı sorgulama işlemini yapabilmek için kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Karşınıza kimlik bilgilerinizin doğrulanacağı bir sayfa çıkacaktır. Burada E-Devlet adli sicil kaydı sorgulama işlemi için sizlerden istenecek bilgiler arasında TC Kimlik Numarası ve PTT kurumundan temin etmiş olduğunuz E-Devlet şifresi yer almaktadır. Her 2 bilgiyi de gerekli boşluklara sırası ile girip Sisteme Giriş Yap butonuna basarak, E-Devlet adli sicil kaydı sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!