Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli Sorgulama

Son zamanlarda elektrik abonelerinden alınan kayıp kaçak bedelinin geri alınacağı yönündeki haberler arttı.Önce yapılacak iş olan kayop kaçak bedellerinin toplamını öğrenmek isteyen vatandaşlar elektrik dağıtım şirketlerinde uzun kuyruklar oluşturuyor.Yanlız bilgi edinme kapsamında internet üzerinden de kayıp kaçak bedellerini öğreneblirsiniz.

Yüzde yüz olarak geri ödeneceği netleşmemiş olsa da Yargıtay Hukuk Gene Kurulu’nun bazı kararları abonelerden alınan son 10 yıllık tutarın geri ödenmesine emsal olarak gösteriliyor ama kesinleşmiş bir sonuç halen yok.Banka kredi dosya masrafları kesinleştiği için sitemizde bunla ilgili bütün bilgileri sizlere vermiştik.Yine de sizler başvuru yapmak istiyorsanız Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmanız gerekiyor tabi bunun için elinizde son 10 yıllık belgeleri temin etmeniz gerekiyor.

Enerji Yönetimin’den bir kaynak elektrik abonelerinin gereksiz yere kuyruklarda beklememeleri için Bilgi Edinme Kanunu’nda yararlanabileceği bilgisini paylaştı.Nedeni, kısa bir süre öncesine kadar elektrik dağıtım şirketleri kamu kuruluşu olan Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) bağlı hizmet veriyordu. Şirketlerin bütün fatura bilgileri de TEDAŞ sisteminde mevcut. Ancak TEDAŞ’a göre, dağıtım şirketleri özelleştirme kapsamında devredildiğinden başvurular ilgili şirket veya EPDK’ya yapılacak. Bu da gösteriyor ki kamu kuruluşları kayıp-kaçak konusuna girmek istemiyor. Enerji Yönetimi, ivedi olarak yasal bir düzenleme yaparak bu karmaşaya son vermeli ve vatandaşın işini kolaylaştırmalı.

Elektrik aboneleri, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında BURADAN ad, soyad, TC kimlik No ve abone No’ları ile başvuru yaparak geçmiş döneme ilişkin kayıp-kaçak bedellerini öğrenebilir. Yasa gereği Bilgi Edinme başvurularının 15 gün içinde cevaplanması gerekiyor.