Emekli Sandığı Hizmet Sorgulama

Emekli Sandığı hizmet sorgulama başlıklı habermiz de emeli sandıgı hizmet sorgulamanın nasıl yapılacagı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz adımlarınızı takip etmeniz ile birlikte Emekli Sandığı hizmet sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sizlerinde bildiği gibi, teknoloji kullanımı ve internet kullanımı bu dönemlerde oldukça artış göstermiştir. Bu anlamda bütün işlemlerimizi internet üzerinden kolaylıkla yapmaktayız. Ayrıca internet üzerinden yapmış olduğumuz bu işlemler ile birlikte zaman açısından büyük oranda tasarruf sağlamış olacaksınız. Bu durumda ise kurumlar kişilerin daha kolay işlem yapabilmesi için işlemlerini online ortamlara taşımaktadırlar. Bunlardan birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu uygulamalar olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizlere sunmuş olduğu uygulamalar sayesinde, gerekli olan bilgileri edinmek için kurumlara giderek uzun kuyruklarda bekleme sorunu da ortadan kalkmış olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan Emekli Sandığı’na mensup olan kişilerin de işlemlerini bu platform üzerinden yapmaları gerekmektedir. Emekli Sandığı hizmet sorgulama işlemi, prim ödemekte olan kişileri yakından ilgilendiren bir konudur. Bu yapacak olduğunuz sorgulama işlemi ile birlikte gerekli olan prim bilgilerinize ulaşmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Sigorta ödememizi sağlık güvencesi adına yapmaktayız. Tabi buna ek olarak ileride emekli olmak da bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca sigorta kurumuna prim ödedikten sonra eğer yaşınız ve prim kurallarını tamamladıysanız emekli olabilirsiniz. Bu primlerinizi istediğiniz zaman ödeme hakkına da sahipsiniz. Ancak bu kapsamda gün sayılarını, tarihlerini öğrenmek için Emekli Sandığı hizmet sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Emekli Sandığı Hizmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı hizmet sorgulama işleminizi Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek de yapabilirsiniz. Ama daha kolay bir yolu internet üzerinden yapılmasıdır. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz sorgulama yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz işlemler için E-Devlet şifrenizi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesine giderek edinebilirsiniz. Bunun için sadece kimlik bilgileriniz ve 2 TL işlem ücreti vermeniz yeterli olacaktır. Şifreniz sizlere kapalı bir zarfın içerisinde verilecektir. Sisteme girişinizden sonra bu şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı hizmet sorgulama işleminizi şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sistemiz üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından ekrana aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu noktada yapmanız gereken ‘Kimliğimi Şimdi Sorgula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.

edevletgiris1

Bu işleminizin ardından ise bu sayfa değiştirecektir. Bu değişen sayfa ile birlikte sizlerin T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz, Mobil İmza, Elektronik İmza, TC Kimlik Kartı ve İnternet bankacılığı seçeneklerinde de işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu anlamda sizlere gerekli olan bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

edevlet-giris2

Bilgi girişlerinizi tamamladıktan sonra ise, ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.

edevlet-giris3

Tüm bu işlemlerinizin ardından Emekli Sandığı hizmet sorgulama sistemine girişinizi yapabilir ve Emekli Sandığı hizmet dökümünüzü elde edebilirsiniz. Bunun için yapmış olduğunuz tüm bu işlemler yeterli olmaktadır.

Emekli Sandığı hizmet sorgulama için sistemini 7 gün 24 saat rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sistemde prim bilgilerinizi edinerek, emeklilik tarihinizi tahmin edebilir veya kalan borç bilgisi üzerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz. Eğer ödemeleriniz ile ilgili herhangi bir sorun varsa, hemen bu bilgilerinizin takibi ile yanlışlarınız hakkında kurumunuzu bilgilendirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu yanlış hakkındaki müracaattan sonra yanlışlıklar en kısa zamanda giderilecek ve büyük problemlere yol açmadan engellenmiş olacaktır.

İşlemlerinizi bilgisayarlardan, tabletlerden veya akıllı telefonlarınızdan kolaylıkla yapabilirsiniz. Yazımızdaki tüm bu bilgiler sayesinde primlerinize ek olarak hizmet dökümü sorgulama ekranı üzerinde size ait bilgiler de yer almaktadır. Buradan gerekli olan bilgilerinizi de kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet Emekli Sandığı Hizmet Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!