Etiket arşivi: Android IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Android IMEI Sorgulama

Android cep telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda ne yapmanız gerekiyor? Cep telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda cep telefonunuzu IMEI numarası sayesinde bulabilirsiniz. Cep telefonunuzun IMEI numarasını bilmiyorsanız cep telefonunuzun modeline göre IOS IMEI sorgulama veya android IMEI sorgulama işlemi sayesinde cep telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilirsiniz.

IMEI Numarası Nedir?

IMEİ numarası cep telefonun kimliğidir ve bir çok teknolojik alette bulunan bir koddur. İMEİ kaybolmalara veya çalınmalara karşı alınan önlemlerden bir tanesidir. Uluslararası mobil cihaz kodu olarak adlandırılan bu numara 14 sayıdan oluşmaktadır. Ayrıca iki haneli olan SV kodu ile birlikte IMEI numarası 16 numaraya kadar çıkmaktadır. IMEI numarası ve bu numara kullanımı 2004 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılmaya başlandığı yıldan itibaren de bu numaranın silinmesi veya değiştirilmesi yasaktır. Sonradan eklenmiş olan SV kodu ise genellikle yeni çıkan telefonların IMEI numarasında vardır. IMEI numarasının sim kart ile herhangi bir bağlantısı olmayıp sadece telefon ile bir bağlantısı vardır. Her telefonun kendine öz IMEI numarası vardır.

Android IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

Android bir cep telefonu kullanıyorsanız eğer Android IMEI sorgulama işlemini birden farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Android IMEI sorgulama işleminin en basit yolu ise telefon uygulamasından kod tuşlayarak bulmaktır. Telefonunun arama bölgesinden yıldız kare sıfır altı kare yani *#06# tuşlamasını gerçekleştirdikten sonra arama tuşuna basmalısınız. Karşınıza IMEI kodunuz gelecektir. İkinci bir yol ise cep telefonunuzun bataryasından IMEI kodu öğrenmedir. Eğer telefonunuzun arka kapağı çıkabiliyorsa yani bataryaya ulaşabiliyorsanız bataryanın üzerinden IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Bataryanın üzerinde IMEI diye belirtilen kod IMEI numaranız. Android IMEI sorgulama işlemini telefonunun ayarlar bölümünden de gerçekleştirebilirsiniz. Android cep telefonunuzun ayarlar bölümüne girdikten sonra telefon hakkında bölümüne girmelisiniz. Buradan da durum bölümüne girdikten sonra telefonunuzun IMEI numarasını ve MAC adresini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda bulunabilmesi için bu kod gereklidir. O yüzden bu kodu öğrendiğiniz zaman herhangi bir yere kayıt etmelisiniz. Eğer telefonunuz kaybolduysa veya çalındıysa ve IMEI numaranızı bilmiyorsanız korkmanıza gerek yok. Eğer cep telefonunuzun kutusunu atmadıysanız saklıyorsanız cep telefonunuzun kutusunun üstünde IMEI kodu yazıyordur.

İnternet Üzerinden Android IMEI Sorgulama

İnternet üzerinden Android IMEI sorgulama işlemini E-Devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminde birçok kurum ve kuruluşun internet uygulaması yer almaktadır. Bu internet uygulamaları içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun da internet uygulaması yer almaktadır. E-Devlet üzerinden işlem yapabilmeniz adına sisteme giriş yapmalısınız. Aşağıdaki linkte bulunan sisteme giriş linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçmelisiniz. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi sisteme girdikten sonra giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun internet uygulamasını bulmalısınız. Bu internet uygulamasının alt seçeneklerinden Android IMEI sorgulama butonuna tıklayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Android IMEI Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!