Etiket arşivi: e devlet şifresi nasıl alınır

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR ?

E-Devlet şifresi nasıl alınır ? web teknolojilerinin gelişmesi ile internet ve internet teknolojiler sayesinde gelişmiştir. İnternet sayesinde günlük yaşamdaki bir çok işimizi, kamu kurum ve kuruluşlarının işlemleri ve diğer işlemler internet üzerinden gerçekleştirilmekte ve internet üzerinde depolanmaktadır. Tüm bu işlemler uzun bir süredir internet üzerinden yapılabilmektedir.

Günlük yaşamda işlemlerimize örnek olarak bankacılık işlemleri, her türlü alışveriş işlemleri, fatura ödemeleri, resmi kurum işlemleri gibi pek çok işlem verilebilir. Ancak artık internet sayesinde tüm bu işlemler web üzerinde de gerçekleştirilebilir hale geldi. Normal şartlarda fatura ödeme işlemleri için banka, PTT şubeleri veya alakalı faturanın veznelerine, bankacılık işlemleri için bağlı bulunduğunuz bankaya, alışveriş işlemleri için marketlere veya giyim mağazalarına gitmeniz gerekmektedir. Ancak göreceğiniz üzere bu işlemleri yapmak sizler için büyük bir zaman kaybına sebep olacaktır. Bu yüzden internet üzerinden yapacağınız işlemler sayesinde tüm bu işlemleri çok daha kısa sürelerde gerçekleştirebileceksiniz.

Alışveriş, fatura ödeme, iletişim gibi faydaları yanısıra internet üzerinden yapılabilen bir diğer işlemler grubu ise resmi kurumlar üzerinden yapılabilecek işlemlerdir.  Her bir resmi kurum için yapacağınız sorgulama işlemi için o resmi kuruma gitmeniz gerekmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilen bir sistem ile tüm bu resmi kurum işlemleri tek bir internet sitesi üzerinde toplanarak, internet üzerinden yapılabilir hale geldi.

Bu sistem E-Devlet kapısı olarak hizmet vermektedir. İlk kurulduğu zamanlar çok kısıtlı bir sorgulama çeşidine sahip olsa da son yıllar içerisinde gösterilen gelişmeler sayesinde çok daha kapsamlı bir hale gelerek, hemen hemen tüm resmi kurumlara ait yapılabilir sorgulama işlemlerini kapsar hale gelmiştir. Ayrıca bu site üzerinde il ve ilçelere göre seçebileceğiniz bölgeye göre fatura ödeme işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz sorgulamaların büyük bir kısmı size özel yani kişisel sorgulama işlemleridir. Bu yüzden size ait bilgilerin bir 3. kişi tarafından öğrenilememesi için bu bilgilerin korunması gerekmektedir. Bu işlem için ise E-Devlet sistemi üzerinde sorgulama yaparken güvenli geçişi sağlayabilmek için bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Bu şifre ise E-Devlet şifresi olarak bilinmektedir. Haberimizin geriye kalan kısmında E-Devlet şifresi nasıl alınır? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi tüm E-Devlet işlemlerinde kullanabileceğiniz tek bir şifreyi kapsamaktadır. Bu şifrenin dağıtım işlemlerini  PTT şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet şifrenizi temin edebilmek için en yakın PTT şubesine gitmeniz ve orada bulunan görevli kişiye E-Devlet şifresi almak istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

E-Devlet şifresi kişiye özgü bir şifre olduğu için kimlik bilgileriniz istenecektir. Bu bilgiler doğrultusunda E-Devlet şifrenizi çok kısa bir süre içerisinde elde edebilirsiniz. E-Devlet şifresinin temin bedeli ise sadece 2 TL’dir. E-Devlet sistemine bu şifre ile giriş yaptığınızda şifreyi değiştirmeniz istenecektir. Eğer şifrenizi unutursanız 2 farklı yenileme seçeneğine sahipsiniz. Bunlardan ilki www.turkiye.gov.tr adresine yani E-Devlet kapısı resmi internet sitesine giderek sağ üst kısımdaki Sisteme Giriş butonuna tıkladıktan sonra, Şifremi Unuttum butonuna basarak gerçekleştirilir.

edevletsifrealma

Burada bir takım bilgiler doldurularak şifrenizi yeniden elde edebilirsiniz. Ayrıca bir diğer seçenek ise tekrar PTT şubesine giderek yeniden şifre talebinde bulunmaktır. Bu durumda yeniden E-Devlet şifresi temin işlemi için 4 TL ödeme talep edilecektir. Bu ödeme karşılığında E-Devlet şifrenizi yine aynı şartlar altında kolayca temin etme imkanına sahipsiniz.