Etiket arşivi: evde bakım maaşı edevlet

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

Edevlet portalı üzerinden Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama işlemi nasıl yapılır. Edevlet portalı üzerinden Engelli evde bakım ödeme sorgulama hizmeti başlatıldı. Aile Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından engelli bakıma muhtaç durumda olanların bakımları için ödenen evde bakım ücreti yardımı ödeme bilgilerini edevlet portalı üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Edevlet üzerinde Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama için öncelikle edevlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz varsa Edevlet portalına giriş yaparak Aile sosyal politikalar bakanlığı menüsünden ödeme bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Haberimizin devamında edevlet üzerinden evde bakım maaşı ödeme bilgilerini görsel olarak detaylı olarak anlatacağız ama öncelikle bir yanlış anlaşılmayı düzeltelim, edevlet üzerinden yaptığınız sorguda maaşınız /bakım yardımı yattı olarak anlaşılmamalıdır yapılan sorgulama sonucu o ay evde bakım yardımı almaya hak kazandınız demektir. Bakım maaşınızın yatıp yatmadığını bakım yardımını aldığını bankanızın internet , mobil veya SMS hizmeti ile öğrenebilirsiniz veya sitemizi takip ederek yatan illerin listesini inceleyebilirsiniz.

EVDE BAKIM YARDIMI NEDİR?

Ağır engelli raporu olan herkes, evde bakım parası almak için başvurabilir. Gerekli şartları taşıyan ve bir başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını gideremeyenlere bakanlara Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından bakım parası yardımı alabilirler.

Evde bakım maaşı almanın şartları

Evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli olmak gerekiyor. Ayrıca raporda ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması da aranan şart. Engel durumuna hastanelerdeki heyet karar veriyor. Bakım maaşı yaşlı, hasta ve muhtaca değil bakana veriliyor. Başvuru ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor.

Bakım ödemesinin yanında yaşlının kendisine maaş veriliyor. Bunun için de bazı şartlar yerine getirilmeli. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve geliri olmayanlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak biliniyor. Buna ‘2022 aylığı’ da deniyor. Başvuruda çok fazla belgeye ihtiyaç yok. Bürokratik engeller az. Amaç vatandaşın derdine çare olmak.

Evde bakım maaşı için başvuru nasıl yapılır?

Öncelikle valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakları alınacak.

İl veya ilçe idare kurulundan muhtaçlık kararı belgeleri alınacak.

Alınan belgeler ‘SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

SGK alınan belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek.

65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden ‘vasi’lik kararı alınacak.

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

Edevlet portalı üzerinden Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yapabilirsiniz. Bu hizmetten faydalanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

  • e-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • Elektronik İmza
  • T.C. Kimlik Kartı
  • Banka

Edevlet portalına giriş yaptıktan sonra Aile Sosyal Politikalar bakanlığı menüsü üzerinden ödeme bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Aşağıda yer alan baglantıya tıklayarak edevlete giriş yapmanız sonrasında ödeme bilgilerini sorgulayabilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu