Etiket arşivi: GSS borç sildirme

GSS Borç sildirme

Genel sağlık sigortası borç sildirme veya borç yapılandırma nasıl yapılır hakkında bilgiler haberimizin detayarında. SSK’lı veya BAĞKUR’lu olmayan TC vatandaşları GSS kapsamına alınmakta ve Gelir seviyesi belirli bir üst limit üzerinde olanlar kendi GSS primlerini ödemek zorundalar. Eğer gelir testi yaptırmamışsanız ve sosyal güvenceniz yok ise otomatikmen GSS kapsamına alınmaktasınız ve GSS testi yaptırmadığınız için priminiz en üst limitten yapılmakta ve borçlanaktasınız. GSS prim yapılandırması Halk arasında GSS borç sildirme olarak bilinse de GSS borcu için direk borç sildirme yapılması mümkün değildir. GSS borç sildirme olarak bilinen işlemler, GSS borcunun tekrar yapılandırmasıdır ve bu da sadece gelir testine giren kişiler için geçerlidir. Bu bakımdan GSS borç sildirme gibi avantajlardan yararlanarak, borcunu daha aza indirmek isteyenlerin gelir testi işlemlerini yapması gerekmektedir.

Gelir testi, kişilerin ne kadar geliri olduğunu gösteren bir test olarak bağlı olduğunuz ilçe  kaymakamlıklarında yapılmaktadır. Kişilerin gelir testi sonucuna göre  ne kadar GSS primi ödeyeceğine karar verilmektedir. Bu prim miktarı da kişinin tüm borçları için tekrar yapılandırılarak borcu hesaplanmaktadır. Kişi kaç ay GSS borcu oluşturmuşsa, o aylar için yeni düzenlenen prim üzerinden hesaplama yapılır. Böylece kişilerin borçlarında daha da azalma olmaktadır. Gelir testi sonucunda primlerin yükselmesi ve borcun artması söz konusu değildir. Çünkü gelir testine girmeyen bir kişinin prim ödemeleri en üst limitten ayarlanmakta ve bu nedenle GSS borcu direk yüksek olarak belirlenmektedir.

Bu bakımdan GSS prim borçları yakından takip edilerek, GSS’ye dahil olunduğu gibi gelir testine gidilmelidir. Aksi halde geriye dönük olarak yapılacak olan yapılandırmalar daha zor olabilmektedir.

GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Edevlet şifreniz ile yukarıda paylaştığımız bağlantıya tıklayarak edevlet sistemine giriş yapabilir ve gelir testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz, Eğer edevlet şifreniz yok isesize en yakın PTT’ye uğrayarak edevlet şifrenizi alabilirsiniz…