Etiket arşivi: tc no ile dosya masrafı

E-DEVLET DOSYA MASRAFI SORGULAMA

E- devlet dosya masrafı sorgulama edevlet üzerinden nasıl yapılır hakkında detayı bilgiler haberimizde. Değerli okurlarımız bildiğiniz üzere dosya masrafları, bankaların verdiği çeşitli kredilerin sonucu olarak ortaya çıkar. Bu kredileri alırken, çeşitli prosedürler ortaya koyulmaktadır. Bu prosedürler yapılırken, kredi dışında bazı diğer masraflar da ortaya çıkmaktadır. Dosya masrafı denilen şey, bankaların kredi verirken uyguladıkları prosedür sonucu kullanıcı yansıtılır. Yapılan düzenlemeler ile birlikte, talep edildiği takdirde bu tür dosya masraflarının iadesi mümkün kılınmıştır.

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte, geçmişe dönük olarak on yıl öncesine kadar başvurulan krediler sonucu ortaya çıkan dosya masraflarının geri ödenmesi ile ilgili bir hak tanınmıştır. Tüketici Hakem Heyeti’nin kararı sonucu, bu kuruma başvurulduğu takdirde, on yıl öncesine kadar geçmişe dönük dosya masraflarının ödemesi büyük oranda sağlanabilir hale gelmiştir. Artık müşterilerin bankalarından aldıkları konut, ihtiyaç, taşıt ve buna benzer konular ile ilgili aldıkları kredilerden doğan dosya masrafları, talep edildiği ve gerekli kurumlara başvurulduğu takdirde geri alınabilir olmuştur. Fakat kişiler geçmişe dönük bu durumdan faydalanabilmek için, dosya masraflarının ayrıntılı dökümlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Yapılan her türlü işlemin kayıt altında tutulması ve bu kayıtlara ulaşılması ise zor bir durum olabilir. Fakat yapılan her dosya masrafı için geri ödeme talebine başvurduktan sonra sonuçları artık direk olarak kurumlardan beklemeye gerek yok. E-Devlet sisteminin başlaması ile birlikte bu sorun ortadan kalkmıştır. Artık E-Devlet üzerinden, dosya masraflarının geri ödeme sonuçları için E-Devlet dosya masrafı sorgulama yapılabilmektedir. Bu sayede ihtiyacınız olan detaylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Dosya Masrafı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bilmeyenler için E-Devlet sistemini kısaca hatırlatmakta fayda var. E-Devlet sistemi, TC kimlik numarası kullanılarak ulaşılabilen bir tür sanal portaldır. Bu sistem üzerinden, bireyler birtakım işlemleri yerine getirebilirler ve ihtiyaç duyulan birçok sorgulama yine E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. E-Devlet’e giriş yapabilmek için, kişiler bir çeşit şifreye ihtiyaç duymaktadır. Bu şifreyi PTT şubelerine giderek ve TC numaranızı vererek ufak bir ücret karşılığı edinebilirsiniz. Eğer E-Devlet şifrenizi de edindiyseniz, artık E-Devlet dosya masrafı sorgulama kısmına geçebiliriz. Yazımızın devamında, E-Devlet üzerinden, alınan kredilerin dosya masrafları geri ödemelerine dair merak ettiğiniz E-Devlet dosya masrafı sorgulamayı nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağız.

İşte E-Devlet dosya masrafı sorgulama için yapmanız gerekenler:

E-Devlet dosya masrafı sorgulama yapabilmek için, öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yapabilmek için az önce bahsettiğimiz gibi, E-Devlet dosya masrafı sorgulama yapmak isteyen kişi adına bir E-Devlet şifresi bulunmak zorundadır. Bu şifreyi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet sitesine gitmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki linke tıklayarak sisteme gidebilirsiniz. Sisteme ait web sitesine giriş yaptıktan sonra, açılan sayfadan kimlik bilgilerinizi doğrulamalısınız. “Kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadan, TC kimlik numarası ve PTT şubelerinden edindiğiniz E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalısınız.

Bahsettiğimiz kısım üzerinden sisteme girişi yaptığınızda direk olarak “Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Sorgulama” ekranına giriş yapmış olacaksınız. Daha sonra yapmanız gereken, karşınıza çıkan kısımdaki yerleri doldurmaktır. Burada dosya masrafı talepleriniz için vermiş olduğunuz dilekçelere dair başlangıç ve bitiş tarihleri istenmektedir. Bu kısımda başlangıç tarihi olarak, E-Devlet dosya masrafı sorgulamak istediğiniz dosya masrafı iade talebi için, gerekli kurumlara vermiş olduğunuz dilekçede yazan tarihten önce bir tarih girmelisiniz. Bitiş tarihi kısmına ise, bugünün tarihini atmanız yeterli olacaktır.

Bu işlemleri de tamamladıktan sonra, karşınıza çıkan yeni ekranda, dosya masraflarını iade etmesi ile ilgili dilekçe verip şikayette bulunduğunuz kurumların bir listesi ortaya çıkar. Eğer verdiğiniz dilekçede herhangi bir yanlışlık yok ise, bu ekran üzerinden E-Devlet dosya masrafı sorgulamalarını yapabilirsiniz.

E-Devlet Dosya Masrafı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!