GİB Vergi Borç Ve Haciz Sorgulama İşlemleri

GİB Vergi Borç Ve Haciz Sorgulama İşlemleri, GİB tarafından sunulan hizmetler sayesinde kişiler haciz gibi farklı durumlar hakkında bilgi alınabilir. GİB haciz sorgulama yapılabilir. GİB tarafından kullanıma sunulan borç bilgilendirme servisinde borçların takibi yapılabilmektedir. Bu bakımdan borcu bulunan ya da borcu olup olmadığın öğrenmek isteyenler online olarak işlemlerini sürdürerek durum takibi yapılabilir.  İnternet üzerinden sunulan bu uygulamalarda kişilerin işlem yapması için sadece sayfaya erişim sağlaması yeterlidir. Borç bilgilendirme servisi için oluşturulan form şöyledir;

GİB Resmi Sitesinden Vergi Borcu Sorgulamak İçin Tıklayınız

gibborcbilgilendirme

Sayfada yer alan formda kişilerden kimlik bilgilerini girmesi istenir. Biliglerin girilmesi sonrasında ise sistem tarafından bilgiler üzerinden sorgulama yapılarak sistemde herhangi bir borcun olup olmadığına bakılmaktadır. Çok kısa süren bu işlemler sonrasında ise ekranda sonuçlar yayınlanır. Sonuçların incelenmesi ile birlikte herhangi bir borcun olup olmadığı, var olan borçların ne kadar olduğu ve borç durumu görüntülenebilir.

Borç takibinin yapılması noktasında GİB tarafından sunulan ilgili uygulama büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Kişilerin istediği zaman giriş yaparak kullanabileceği sorgulama formu sayesinde güncel borçlar öğrenilebilir. Üstelik tamamen ücretsiz olması ile birlikte tekrar tekrar sorgulama yapılabilmektedir. Sizler de belirtilen adımları takip ederek borç ve borçların yasal durumunu öğrenebilirsiniz. GİB internet vergi dairesi üzerinden kullanıma sunulan diğer hizmetlerle de benzer işlemler tamamlanabilir. Aynı zamanda kişilerin borç ödeme noktasında da yine internet vergi dairesi sayfasını kullanması mümkündür.