GSS Fazla ödeme iadesi nasıl alınır ?

GSS fazla ödeme iadesi nasıl alınır ? GSS, prim ödemesi gerektiren bir sigorta türü olduğu için Türkiye Cumhuriyeti yuttaşlarının düzenli olarak prim ödemesi yapması gerekmektedir. Zaman içerisinde, GSS için yanlış miktarda borç ödemesi yapılabilmektedir. Fazladan yapılan prim ödemeleri için GSS fazla ödeme iadesi yapılabilmektedir. GSS fazla ödeme iadesi sayesinde fazla yatırılan miktar geri alınabilmektedir. Bu konuda bazı kriterler getirilmiştir. Üstelik sadece GSS için değil, diğer sigorta ödemeleri için de GSS fazla ödeme iadesinde olduğu gibi fazla ödeme iadesi alınabilir. Bu sayede fazla yatırılan miktar, kişinin hesabına aktarılabilmekte ve vatandaşların mağdur olması da önlenmektedir.

GSS fazla ödeme iadesi yapılabilmesi için fazla yapılan ödeme tarihinden en fazla 10 yıl geçmesi gerekmektedir. Eğer ödemenin üzerinden 10 yıl geçmiş ise bu ödeme irat olmaktadır. Fakat 10 yıldan önceki fazladan ödeme işlemlerinde GSS fazla ödeme iadesi yapılması mümkündür. Üstelik fazladan yapılan ödeme tarihinden sonra geçen süre boyunca faiz işlemleri uygulanmaktadır. Bu sayede kişinin fazladan yaptığı ödeme, yıllar içerisinde herhangi bir kayıp yaşamadan kişiye faizi ile birlikte iade edilmektedir.

GSS fazla ödeme iadesi işlemlerinin yapılması için SGK’nın herhangi bir kurumuna başvuru yapılması yeterli olacaktır. Başvuruda belirtilecek detaylar üzerinden SGK tarafından inceleme yapılacak ve form doğru ise, GSS fazla ödeme iadesi işlemleri tamamlanacaktır. GSS fazla ödeme iadesi sayesinde vatandaşlar yıllar önce yaptıkları fazladan ödemeleri alabilmektedir.