GSS Prim borçları silinecek mi? Kimlerin GSS Prim borcu silinecek?

TBMM’ye sunulan torba yasa tasarsının maddeleri arasında GSS borçları için düzenleme içeren bir madde bulunuyor. Bu yasa çıktığında borçlar silinecek mi sorusu, GSS borcu olan tüm vatandaşların ilgisini çekmeye başladı.

KİMLERİN BORCU SİLİNECEK?

Bu yasa tasarasının kabul edilmesi halinde 25 yaşının altındakilerin GSS borçları silinecek, ancak bu silme işleminden 25 yaş üstü vatandaşlar yararlanamayacak.

BORCUNU ÖNCEDEN ÖDEMİŞ OLANLAR NE YAPACAK?

GSS prim borcu affının gündeme gelmesiyle birlikte gözler, prim borcunu ödeyenlere çevrildi. Nitekim, geçen yıl GSS’ye tescili yapılmış olup, gelir testine başvurmayanların gelir testine son başvuru süresi 31 Mart 2015’ten 30 Eylül’e uzatılmış, borçların yapılandırılması için de son tarih 2 Kasım 2015 olarak belirlenmişti. Ardından da yüzbinlerce kişi borcunu yapılandırıp, ödeme yapmıştı.

İADE SÖZ KONUSU DEĞİL

Tasarıda borcunu ödeyenlere iade yapılmayacağı yazmaktadır.  İade söz konusu değil. Ama bu genel kurulda değişir mi değişmez mi bunu yasa çıkınca göreceğiz fakat genelde iade söz konusu olmuyor.

“VATANDAŞ İYİ NİYETİNİN KURBANI”

Ancak burada ödeme yapanlar için haksızlığın söz konusu . Borcunu ödeyen  vatandaş iyi niyetinin kurbanı oluyor, devlete güveni sarsılıyor. Çünkü belki de hiç sağlık hizmetinden yararlanmadığı halde o ücreti ödeyen insanlar var. Bu nedenle devletin adil olması ve  ödemiş olanlara faizsiz bile olsa ödedikleri paraları iade etmesi gerekir.

3 MİLYON 300 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Diğer yandan, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, konuyla ilgili hazırladıkları yasa teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonundan geçtiğini, Meclis Genel Kurulu’ndan da geçeceğini söyledi. Elvan’ın verdiği bilgiye göre 3 milyon 300 bin genç bu yasadan yararlanacak.