SGK İşyeri Bildirgesi

Yeni açılan bir iş yeri için gerekli bildirimlerin yapılması gerekmektedir. Bu bildirimlerin yapılmadan açılan iş yerleri resmi bakımdan eksik işlem yaptığı gerekçesi ile sorunlarla karşılaşılacaktır. Resmi olarak yapılacak işlemlerden en önemlisi de SGK işyeri bildirgesi olmaktadır. SGK işyeri bildirgesi ile açılan bir yerin resmi olarak bilgilendirmesi yapılırken, iş yerinde çalışacak işçilerin işlemleri de ilgili iş yeri üzerinden yapılmaktadır.

İş yeri bildirgesi için hazırlanmış form bulunmaktadır. SGK tarafından hazırlanan bu formun doldurulması ile birlikte SGK işyeri bildirgesi tamamlanmaktadır. İlgili formda, işyerinin faaliyetlerinden muhasebe işlerini yapacak kişiye kadar detaylı şekilde bilgi verilmektedir. Bu açıdan formdaki tüm alanların dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Form doldurulduktan sonra SGK’ya verilmesi ile birlikte resmi süreç başlayacaktır. Bu şekilde başvuru yapan kişiler, SGK işyeri tescil sorgulaması yaparak tescil bilgisini öğrenebilmektedir.

İşyeri tescil sorgulaması için SGK tarafından hazırlanan siteye giriş yapılması gerekmektedir. İlgili siteye aşağıdaki bağlantıyı kullanarak da ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik no, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt no, doğum yılı bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bilgilerin girilmesi ile birlikte sorgulama yapılarak tescil durumu görüntülenecektir. Böylece tüm vatandaşlara tescil işlemlerini yaptıktan sonra durum takibini online olarak yapabilmektedir. Üstelik hizmetler ücretsiz olduğu için istenildiği zaman online olarak işlem yapılabilir.

SGK İŞYERİ TESCİL SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ