Trafik Sigorta Sorgulama

Trafik sigorta sorgulama, Aracı olan her birey mutlaka aracına zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortasının yaptırılması ilgili yasalarda açıkça belirtilerek, zorunlu bir hale gelmiştir. Trafik sigortası herhangi bir araca sahip olan her birey tarafından yaptırılması gereken ve aynı zamanda araçta meydana gelebilecek çeşitli hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedensel ya da maddi zararın güvence altına alındığı bir sigorta türüdür. Zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır, eğer sigortasız araçlar trafiğe çıkarsa yüksek miktarlarda ceza ile karşı karşıya kalırlar. Zorunlu trafik sigortası sadece ülke sınırları içerisinde geçerli olmaktadır. Eğer ülke sınırları dışına çıkacaksanız zorunlu trafik sigortası kapsamında birtakım hizmetlerden yararlanamazsınız. Ülke dışına aracınızla çıktığınızda bulunduğunuz ülke sınırlarında belirlenen trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir.

Trafik Sigorta Sorgulama İşlemi

Trafik Sigorta Sorgulama

Ülkemizde her alanda internet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi, aynı zamanda Trafik Sigorta Sorgulama işleminizi de internet üzerinden çok kısa bir süre içerisinde yapabilirsiniz. Trafik sigorta sorgulama işlemini daha çok bir aracı olan bireyler kullanmaktadır. Trafik sigortası yapılan aracın zararını karşılamaz, yalnızca karşı tarafın aracında meydana gelen maddi hasarın zararını karşılar. Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş olan araçların bulunduğu yerde trafiğe çıkmasını önlenecek bir şekilde bağlanarak, gerekli olan işlem yapılır. Herhangi bir aracı olan herkes zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve aynı zamanda trafik sigortasının süresi dolmadan, yeniletmeleri gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırmayan ya da sigorta süresini geçirmiş olan araç sahiplerinin aracı trafik şubelerine ait olan otoparka alınır. Araç sahibinin belirli bir miktar ücret ödeyerek yoluna devam etmesine izin verilmez. Sigortasız olan araçlar direkt olarak trafikten men edilir. Bu aşamadan sonra trafikten men edilen aracı almak çok kolay değildir. Trafik şubesinin otoparkına çekilen aracı geri almak için trafik sigortasının mutlaka yaptırılması gerekmektedir.

Trafik Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde kara yolları motorlu araçlar zorunlu trafik sigortası, otomobil, kamyon, motosiklet, kara yolu taşıtları için her yıl belirli zamanlarda yapılması gereken bir sigorta çeşididir. Trafik sigorta sorgulama işleminizi kuruma gitmeden çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Trafik sigorta sorgulama işlemi ile ne kadar sigorta ödemeniz olduğunu ve ödeme tarihi gibi birçok bilgilere çok kısa bir süre içerisinde erişebilirsiniz. Trafik sigortasının amacı ise bir kaza anında karşı tarafın aracına ya da bedensel zarar verilmesi durumunda yapılacak olan ödenektir. Trafik sigorta sorgulama işlemini sayesinde sigortanızla ilgili merak ettiğiniz her bilgiyi bulabilirsiniz. Araç sigortasının özel şartları her şehirde yasal düzenlemelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Trafik sigortası ülkemizde en yaygın olan sigorta çeşitlerinden biri olmaktadır. Ülkemizde 2918 Sayılı Karayolları Kanunu’na göre trafiğe çıkacak olan tüm araçların trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortası aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. Trafik sigorta sorgulama sistemi ile merak ettiğiniz her bilgiye erişebilirsiniz. Bu nedenle trafiğe çıktığınızda yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Trafik sigortası aynı zamanda bir sorumluluk sigortası olarak düşünülmektedir. Trafikte yer alan araçların diğer bireylere maddi ya da manevi zarar vermesi durumunda zararın karşılanmasını sağlar. Eğer herhangi bir kaza anında sigortalı olan araçta maddi hasar meydana geldiyse zararı karşılamaz. Kendi aracınızın zararını karşılayacak olan farklı sigorta türleri bulunur. Trafik sigortası yalnızca farklı bir araçta hasar meydana geldiğinde zararı karşılar. Yani kasko sigortası yerine kullanılmaz. En yüksek indirim oranı %20 olarak belirlenmiştir. Trafik sigorta sorgulama işlemini yapabilmeniz için ilk olarak Türkiye.gov internet sitesini açmanız gerekmektedir. Bu sayfada yer alan Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayın ve bir sonraki sayfada yer alan T. C. Kimlik Numaranızı ve E-Devlet şifrenizi sisteme aktardıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Trafik sigorta sorgulama işleminizi bu şekilde kısa bir sürede yapabilirsiniz.