Yaş’ı Doldurup Primi Bekleyenlere Emeklilik Hakkı Geliyor

Emeklilik konusunda primi tamamlamadığı için prim tamamlamasını bekleyen fakat yaş kriterini tamamlayan kişiler için emeklilik hakkı geliyor. İşte düzenleme ile ilgili tüm detaylar.

SGK sigortası üzerinden emekli olmak için gerekli yaşı tamamlayan fakat prim eksiği nedeniyle emekli olamayan vatandaşlara müjde hükümetten geldi. Öğrenilen bilgilere göre 60 yaşını dolduran fakat emeklilik için primin tamamlanmasını bekleyen kişiler, borçlanma yolu ile primlerini tamamlayarak emekli olabilecek.

Bu durumdaki vatandaşlar tarafından gündeme getirilen konuyla ilgili değerlendirme yapan bakanlıklar, konuyla ilgili özel bir düzenlemeye gidilmesine karar verirken, prim borçları için gerekli para da yine devlet tarafından sağlanacak. Düşük faiz üzerinden verilecek olan kredi sayesinde vatandaşlar herhangi bir zorluk yaşamadan, emekli olabilecek. Kredinin ödemeleri ise emekli maaşı üzerinden küçük taksitler halinde alınacak.

Kriterler Neler?

Kadınlardan 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini, erkeklerden ise 60 yaşı ve 15 yıl sigortalılık süresinin tamamlanma şartı aranacak ve bu şartları sağlayan kişilere prim borçlanma imkânı getirilecek. Bu konuda 65 yaş üzerindeki kişilere ise verilecek olan destekler ve kolaylıklar ise çok daha iyi olacak. Bu açıdan yapılacak düzenleme ile birlikte her keşide kişilerin bu konuda emeklilik hakkı sağlaması mümkün olacak. Vatandaşlar emeklilik ile ilgili durumlarını emeklilik sorgulama yaparak gördükten sonra konuyla ilgili başvuru yapabilecek.