2018 Doğum Parası

2018 yılı için Doğum parası yardımı ne kadar, Doğum yardımı parası başvurusu nasıl yapılır, Doğum parası yardımı için kimler başvurabilir. Devletin annelere desteği olan doğum parası ücreti 2018 için ne kadar olacak gibi tüm sorular detaylarıyla haberimizde…

15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren “Doğum Yardımı” düzenlemesi kapsamında yapılan doğum parası yardımı 2018 yılında ne kadar olacak ve diğer tüm sorular detaylarıyla haberimizde, okumaya devam ederek doğum parası yardımıyla ilgili bilgileri ögrenebilirsiniz. Değerli okurlarımız 2018 yılında doğum yardımı parası ne kadar? Doğum yardımı parası başvurusu nasıl yapılacak? Doğum yardımı parası için kimler başvurabilir? Memur olan anneler doğum yardımı için nereye başvuracaktır? gibi soruların yanıtları haberimizde…

2018 Doğum Parası

2018 yılında doğum yardımını nasıl alacağınızın detayları haberimizde, Henüz yeni bir uygulama olması nedeni ile ilk etapta akıllara gelebilecek soruların yanıtları haberimiz içerisinden okunabilir. Değerli okurumuz doğum yardımı parası Devletin sunduğu bir haktır. Bunun için yardıma dair hakkınızı ihmal etmeden almanızı önemle hatırlatmak isterim. Yapılan yardım bebeğiniz için yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Kimlere Yapılmaktadır?

Doğum yardımı annelere yapılmaktadır, Doğum yardımı konusunda mesleki anlamda bir sınırlama yoktur,Devlet memuru olan annelerde bu yardımı alabilmektedir. Hemen belirtelim ki Bu yazıda bahsettiğimiz doğum yardımı Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan ödemeleri kapsar. SSK’lı olarak çalışıp doğum yapan kadınların “SGK Doğum Parası Başvuru ve Sorgulama” konulu haberimizde detayları ögenebilirler. Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir. Doğum yardımı almak için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Yani ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır. Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu anneler bu yardımdan faydalanmazlar.


2018 Yılında Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımının 2018 yılında ne kadar olacağı konusunda Bakanlık tarafından henüz bir resmi açıklama gelmedi. Bunun için aşağıda belirtilen rakamlar 2018 yılı için ödenmekte olan tutar olup, ikinci bir açıklamaya kadar bu ücretler geçerlidir.

  • Birinci çocuk için 300 TL alabilir.
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır. Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2018 yılında da bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu ise 600 TL.


Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımını yapacak olan makam Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Başvuruları aşağıda belirtilen makamlara yapacaksınız.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri,

Sosyal Hizmet Merkezlerine yapacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını yapabilir.

Başvuruları bizzat yapabileceğiniz gibi, posta yada kargo vasıtası ile de yapabilirsiniz.


Memur Anneler Doğum Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapacaktır?

Memur anneler yukarıda yaptığımız açıklamalar doğrultusunda başvurularını yapabilecekleri gibi, kendi kurumlarına da başvurabilir.

Bu konuda işlemi asıl takip eden birim kurumlarınızda Maaş Tahakkuk Birimleridir. Ancak iş süreçleri açısından bu işlem personel birimlerine de verilmiş olabilir.

Ancak kurumlarınızın biz bu işi yapmıyoruz demek gibi bir seçeneği yok. Sizlerin dolduracağı ve ekli belgelerini ilgili Bakanlığı iletecektir.

DOĞUM YARDIMI HAKKINDA NEREDEN BİLGİ ALABİLİRİM?

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI PARASI HANGİ HESABA YATACAKTIR?

Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası banka hesabınıza değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır. Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir.

SGK’DAN ALINAN DOĞUM PARASI

GK’lı olarak bir yerde çalışan bir annenin yukarıda bahsettiğimi< doğum yardımından farklı olarak SGK’lı olduğu için SGK’dan aldığı doğum parası vardır. Bu para kesinlikle doğum yardımından farklıdır. Dolayısı ile doğum için işyerinizden izne ayrıldıktan sonra bu paranın da yatırılmasını da takip ediniz. Bu konu başka bir haberimizde daha detaylı bilgi vereceğiz. Aynı şekilde doğum yapan bir SGK’lı annenin yada SGK’lı olarak çalışan bir babanın çalışmayan eşi için süt parası yardımı da vardır. Süt parası yardımı için de sitemiz de yer alan süt parası yardımı nasıl alınır başlıklı haberi inceleyebilirsiniz.