4A 4B 4C İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti Sorgulama

4A 4B 4C İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti Sorgulama,sgk ilaç katkı payı ve muayene ücreti sorgulama,bağkur ilaç katkı payı ve muayene ücreti sorgulama,emekli sandığı ilaç katkı payı ve muayene ücreti sorgulama

İnternet üzerinden yapabileceğiniz sоrgulama türlerini incelemeye ve bu sorgulamalar hakkında detaylı bilgiler vermeye devam ediyoruz.Vatandaşlarımızın hastanelerdeki doktorlara muayene olduktan sonra yazılan ilaçları eczanelerden alırken ortaya çıkan ilk masrafa katkı payı denilmektedir. Katkı payı sağlıkla ilgili hizmetlerden yararlanabilmek için sağlık sigortalısının ödemesi gereken tutardır.

Bütün tedavi yöntemlerinde ve alınan ilaçlardan katkı payı alınmaktadır.Bu katkı payı miktarları kişinin emekli olup olmadığına göre değişmektedir.Halen çalışan ve sigortalılık durumu devam eden ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden %20 oranında katkı payı alınmaktadır.Emekli olan kişilerde ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden %10 oranında katkı payı alınmaktadır.Eczanelerde alınan bir diğer ücret ise muayene bedelidir.Hastalardan alınan muayene ücreti gidilen sağlık kurumunun niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Eğer vatandaş üniversite hastaneleri, araştırma hastaneleri gibi kurumlarda muayene olduysa 5 lira muayene ücreti ödeyecektir. Eğer özel sağlık kuruluşlarına muayene olduysa uygulanan muayene katılım bedeli 12 liradır.

Belirttiğimiz katkı payı ve muayene ücretlerinin sorgulama işlemlerini internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.Bu sorgulamayı yapabilmeniz için e devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir.Halen bir e devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT Müdürlüğüne giderek 2 TL karşılığında hayatınız boyunca yapabileceğiniz sorgulamaları alacak olduğunuz e devlet şifresi sayesinde yapabilirsiniz.

4A,4B,4C KATKΙ ΡAYI VE MUAYENE ÜCRETİ SΟRGULAMA için tıklayınız