Ada parsel sorgulama işlemi

Merak ettiğiniz herhangi bir arsa veya arazi hakkında bilgi alabilmek için ada parsel sorgulama yapmanız gereklidir. Ada parsel sorgulama işlemi ile birlikte merak ettiğiniz arsa hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ada parsel sorgulaması ile birlikte öğrenebileceğiniz bilgilerin en önemlisi arsanın veya arazinin kime ait olduğudur. Herhangi bir kuruma mı, devlete mi veya herhangi bir şahısa mı ait olduğunu ada parsel sorgulama işlemi ile birlikte öğrenebilirsiniz. Ayrıca arazi hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Arazinin imarlı olup olmadığını öğrenebildiğiniz gibi arazinin kaç metrekare olduğunu da öğrenebilirsiniz. Arazinin tam olarak nerede olduğunu öğrendiğiniz gibi parsel, pafta ve ada bilgilerini de öğrenebilirsiniz. Genellikle inşaat sektöründe olanların yaptığı bu sorgulamayı tarım işini yapan kişiler de gerçekleştirmektedir. Yani arazi ile ilgili herhangi bir işi olan bireyler genellikle bu sorgulama işlemini gerçekleştirmektedir. Parsel pafta ada sorgulama işlemini gerçekleştirmeden önce bu terimlerin ne olduğunu bilmekte fayda vardır.

Parsel, Pafta ve Ada Nedir?

Parsel, pafta ve ada sorgulamasını gerçekleştirmeden önce bu terimlerin tam anlamını bilmeniz gereklidir. Bu terimlerin anlamlarını öğrendikten sonra sorgulama işlemi sizin için daha faydalı olacaktır.

Parsel Nedir?

Parsel; arazilerin imar yasalarına göre sınırlandırılarak belirlenen kara parçalarına verilen isimdir. Her parsel belirli paftalar ve adalardan oluşmaktadır. Parseller birden fazla kişiye ait olabilir. Ya da tek bir kişiye de ait olabilir. Belirli kişilere ait olabileceği gibi parseller devlete, herhangi bir kuruma veya vakfa da ait olabilir. Kime ait olduğunu öğrenebilmeniz için parsel ada sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Pafta Nedir?

Pafta ise belirli ölçeklere sahip büyük harita, plan veya modeli oluşturan parçaların her birisine verilen isimdir. Yani büyük bir haritayı meydana getiren ve bu haritadaki parçaların her birine verilen isimdir.

Ada Nedir?

İmar yasaların meydana getirdiği parsellerin üzerinde bulunan sokak, cadde, meydan, demir yolu veya akarsulara verilen isim ada olarak tanımlanmaktadır. Yani dört tarafı çevrili olan sokak, cadde, meydan gibi doğal veya yapay engellerle çevrilmiş parseller topluluğuna verilen isimdir.

Ada parsel sorgulama işlemini Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne giderek gerçekleştirebilirsiniz. Tüm tapu işlemleri bu kurumdan gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden tüm arsaların bilgileri bu kurumda yer almaktadır. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden de ada parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı’nın Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü’nün internet sitesinden ada parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu internet sitesinden ada parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bu siteye giriş yapmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra 2 farklı şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İdari sorgu ve coğrafi sorgu olmak üzere iki farklı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İdari sorgulama yapabilmek için il, ilçe, parsel ve ada bilgilerini biliyor olmanız gereklidir. İdari sorgu seçeneğini seçtiğinizde açılan sayfaya il, ilçe, mahalle köy, ada ve parsel bilgilerini girmeniz gereklidir.

Coğrafi sorgulama işlemi içinde enlem ve boylam bilgilerini biliyor olmanız gereklidir. Tüm bu bilgileri girdikten sonra alt tarafta bir harita açılacaktır ve bu harita üzerinden aradığınız arsayı veya araziyi bulabilirsiniz.

Ayrıca arsanın kaç metrekare olduğunu ve kime ait olduğunu da öğrenebilirsiniz. Ada, parsel ve pafta bilgilerini de bu şekilde öğrenebilirsiniz. Coğrafi sorgulama yapabilmek için arazinin coğrafi bilgilerini biliyor olmanız gereklidir. Arazinin coğrafi bilgilerini biliyor iseniz coğrafi sorgu bölümünde arazinin enlem ve boylam bilgilerini girmeniz gereklidir. Enlem ve boylam bilgilerini doğru bir şekilde girdikten sonra sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ada Parsel Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!