AİLE HEKİMİ SORGULAMA

Aile Hekimi değiştirme işlemleri için ise en yakın sağlık ocağına müracaat edilmesi gerekmektedir. Aile hekimi sorgulama ve değiştirme işlemlerinde kişinin ikamet adresinin bulunduğu yer temel alınmaktadır. Aile hekimliği uygulaması kişilerin ikamet adreslerine göre belirlenmektedir. Ancak kişi dilerse aile hekimini değiştirebilme şansına da sahiptir. Aile hekimini değiştirebilmesi için geçiş yapmak istediği aile hekimliğinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının da fazla olmaması gerekmektedir.

ONLİNE AİLE HEKİMİ SORGULAMA İŞLEMİ

Online aile hekimliği sorgulama işlemleri Sağlık Bakanlığı\’nın resmi internet sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı sayfası dışında yapılan sorgulamalar güvenilir olmayabilmektedir. Bu nedenle sorgulama işlemleri için sadece Bakanlığın internet sitesinin kullanımı önerilmektedir. Online aile hekimliği sorgulama işleminde kişinin T.C. Kimlik Numarası bilinmesi yeterli olmaktadır. Sorgulama sayfasına ilgili kişinin T.C. Kimlik Numarası girilerek sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama işlemi sonucunda kişinin kayıtlı olduğu aile hekiminin adı soyadı ile sağlık ocağının adres bilgilerine erişim sağlanabilmektedir.

Aile hekimini değiştirmek isteyen kişinin de nüfus cüzdanı ile birlikte ikametine en yakın sağlık ocağına başvuru da bulunması gerekmektedir.