ARAÇ BONDROL ÖDEME TARİHLERİ

Aracınızın trafiğe çıkabilmesi için bazı şartlar vardır,bu şartlardan birisi  ise aracın vergilerinin ödenmesidir. Yani aracın bandrolünün geçerli olmasıdır, araç bandrol ödeme de yılda iki kez yapılması gereken bir ödemedir.

Araç Bandrol Nedir?

Araç bandrol aracınızın türüne ve özelliklerine göre ödemeniz gereken bir vergi türüdür. Araç bandrol fiyatları ise vergi daireleri tarafından düzenlenen vergi usul kanunu gereğince her yıl düzenlenmekte ve her yıl değişebilmektedir. Yılda iki kez araç bandrol ücreti ödenmesi gereklidir. Yılın ilk 6 aylık dönemi ilk dönem, yılın ikinci 6 aylık dönemi ise ikinci dönem olarak geçmektedir. İlk 6 aylık dönemde herhangi bir gün araç bandrol ücretinizi ödemeniz gereklidir. Eğer ödemeyi geciktirirseniz bu size faiz olarak yansıyabilir. Ya da trafik polisleri tarafından trafik cezası yeme ihtimaliniz yüksektir. Yılın ilk dönemi için ödemeler Ocak ayında başlamaktadır. İkinci dönem için ise ödemeler Temmuz ayından itibaren yapılmaktadır. Araç bandrol olarak adlandırılan vergi türü motorlu taşıtlar vergisi olarak da adlandırılmaktadır.

 

Her aracın araç bandrol ücreti farklı olduğu için ne kadar ödemeniz gerektiğini bilemiyor olabilirsiniz. Sürekli değişen vergi fiyatları da olduğu için ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini araç bandrol sorgulama işlemi ile birlikte öğrenebilirsiniz. Aracın türüne göre, aracın özelliklerine göre, aracın yaşına ve motorun hacmine göre araç bandrol fiyatları değişebilmektedir. Araç bandrol sorgulama işlemini vergi dairelerine giderek gerçekleştirebileceğiniz gibi internet üzerinden de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden araç bandrol sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Bandrol ödeme için TIKLAYINIZ!

Araç Bandrol Ödeme Nasıl Yapılır?

Araç bandrol ödeme işlemini vergi dairelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Yaşadığınız şehrin vergi dairesine giderek araç bandrol ödeme işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi internet üzerinden de araç bandrol ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden tüm vergi sorgulama ve ödeme işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Araç bandrol ödeme işlemini gerçekleştirebilmek için ilk önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Araç bandrol ödeme internet sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan e-işlemler bölümüne girmelisiniz. Açılan seçeneklerden borç sorgulama ve ödeme bölümü altından MTV borcu sorgulama ve ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. T.C. kimlik numarası ile giriş sayfasından sisteme giriş yapabilirsiniz. İlk olarak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gereklidir. Daha sonra doğum tarihiniz gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir. Anne kızlık soyadınızın 1. ve 2. harfini de girdikten sonra bir yakınınızın T.C. kimlik numarasını girmeniz gereklidir. Anne, baba, eş veya çocuğunuzdan herhangi birisinin T.C. kimlik numarasını da sisteme girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

Motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçtikten sonra araç bandrol ödeme için plakanızı sisteme girmelisiniz. Eğer özel plakanız var ise bunu da seçeneklerde belirtmelisiniz. T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarasını da sisteme girdikten sonra tescil tarihini de gün, ay ve yıl olarak sisteme girmeniz gereklidir. araç bandrol ödeme işleminizi anlaşmalı bankaların kredi kartları ile gerçekleştirebilirsiniz.