ALES Başvurusu

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı demektir. Lisansüstü eğitim programı almak isteyen kişiler bu sınava girmek zorundadır. ALES ise ÖSYM tarafından her yıl düzenlenmektedir. ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklama kapsamında ise, bahar dönemi sınav tarihleri belli olmuştur.

Yapılan açıklamaya göre, ALES başvuruları 15 Mart 2016 Salı günü başlayacak ve 28 Mart 2016 Pazartesi günü de son bulacaktır. ALES’e girecek olan kişiler ise sınava 8 Mayıs 2016 tarihinde gireceklerdir. Sınava girebilmeye hak kazanmanız için ilk olarak ise başvurunuzun sizlere belirtilmiş olan tarih aralıklarında yapmanız gerekmektedir.

Sınav sonucu almış olduğunuz puan, 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyacaktır. Sınava girebilmek için ise başvurunuzu çeşitli yollardan yapabilirsiniz.

ALES başvurularını, ÖSYM’nin internet sitesi aracılığı ile yapabileceğiniz gibi aynı zamanda başvuru merkezleri ile de yapabilirsiniz. Dilerseniz, posta yolu ile de başvurunuzu yapabilirsiniz ancak biraz zor ve uğraştırıcı bir yol olmaktadır.

15-28 Mart tarihleri arasında başvurunuzu ÖSYM’nin üzerinden yapmanız için ilk olarak resmi internet sitesi üzerinden işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu bu sistem üzerinden yapmanız için geçerli istenilen fotoğrafınız sistemde olmalı ve aynı zamanda eğitim bilgilerinizin eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme girişinizi yapabilirsiniz. Bunun için şifrenizi başvuru merkezlerinden edinebilirsiniz.

ALES başvularınız için ise belirli bir ücreti ödemeniz de gerekmektedir. 2016 sınav ücreti ise, 70 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ödemelerinizi, ALES başvuru klavuzlarının son sayfasında bulunan banka bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Ödemelerinizi PTT şubelerinden, internet bankacılığı aracılığyla ve banka şubeleri sayesinde yapabilirsiniz. ALES ödemeleri, Akbank, Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Banka’dan ödeme yapılırken, ihtiyacınız olan tek şey TC kimlik numaranızdır. Ücreti ödedikten sonra, alınan dekont üzerinde yer alan sınav bilgilerini ve TC kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı gibi kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz ve dekontu saklayınız.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlarında yüksek lisans eğitimi almak isteyen bireyler ALES’e girmesine gerek kalmamaktadır. Ancak, herhangi bir yükseköğretim kurumunda hizmet veren araştırma görevlisi, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı, okutman, öğretim görevlisi, uzman kadrolara girebilmesi için ALES’e girmesi ve iyi bir sonuç alması gerekmektedir.

15-28 Mart olan başvuru tarihinde, ALES ödemenizi yapmanız ve sistemdeki bilgilerinizi girdikten sonra başvuru işleminizi tamamlayabilir ve sınava girmeye hak kazanabilirsiniz.