Çalışana, çalışmayana devletin yaptığı 10 ödeme.

Çalışanlar, emekliler, işsizler dikkat! Bu haber herkesi ilgilendiriyor. Devlet kurumları birçok kalemde ödeme yapıyor. Ancak alacağını unutan ya da bunları hiç bilmeyenlerin sayısı çok fazla. İşte çalışana, çalışmayana devletin yaptığı 10 ödeme.

1- 2022 Aylığı

Devlet kurumları vatandaşlar için destek ödemeler yapıyor. Bunlardan biri 2022 aylığı. Sosyal güvencesi olmayan, ekonomik sıkıntılar yaşayan 65 yaş üstü kişilere yaşlılık maaşı veriliyor. Maaşı 484 liranın altında olanlarda buna dahil. Özellikle defterdarlıklara ve mal müdürlüklerine giderek gerekli evraklarla birlikte kaymakamlığa başvuruyorlar. Bu kişilere üç aylık 780 TL ödenek çıkarılıyor.

2- Yetim Aylığı ve Bu Aylığın 24 Katı Kadar Çeyiz Parası

Emekli olan kişi eğer vefat ettiyse bekar kızları yetim aylığı alıyor. Eğer o kızlar evlenirse yetim maaşının 24 katı kadar çeyiz parasına hak kazanıyor. Örneğin aylık 1.000 TL yetim aylığı alan bekar kız evlenirse 24 bin TL çeyiz parası alabiliyor.

3- Engelli ya da Bakıma Muhtaç Kişilere Bakanlara Bakım Parası

Zor şartlarda hasta bakanlara da devlet yardımı var. Devlet, engelli ya da bakıma muhtaç olan kişilerin yanında kalanlara 1.068 TL evde bakım parası veriyor. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurmaları yeterli. Ancak bakıma muhtaç olan kişinin gerekli sağlık kuruşundan aldığı raporda ağır engelli yazma şartı bulunuyor.

4- Yolluk Ödeneği

Örneğin Ağrı’dasınız ama tedavi için İstanbul’a gitmeniz gerekiyor. Bu masrafı uçak biletine kadar SGK ödemek zorunda. Yolluk ödeneği şartlara göre değişiyor.

5- Başbakanlık Ödemesi

Sosyal güvencesi olmayan yüzde kırk ve üzeri engelliler, yaşlılar ya da yetim çocuklarına da Başbakanlık Ödemesi var. Bu ödemede kişilere 680 TL’lik aylık bağlanıyor. Muhtaç kişilerin bu maaşı almaları için ya gelirlerinin olmaması ya da gelirlerinin 484 TL’nin altında olması gerekiyor.

6- Ölen Kişinin Yakınına Cenaze Parası

Ölen kişinin 360 gün ödenmiş primi bulunuyorsa, yakınları 594 TL cenaze yardımı alabiliyor.

7- Çalışan SGK’lı Rapor Almışsa Günlük 33 TL Ödeme

Çalışan SGK’lı rapor almışsa günlük 33,82 TL iş görmezlik ödeneği alabiliyor. Bu parayı SGK ödüyor.

8- Anneye Emzirme Parası

SGK anneye, eğer anne sigortalı değilse babaya 149 TL emzirme ödeneği veriyor her doğumdan sonra. Bunun için SGK il müdürlüğüne ya da genel merkezine 5 yıl içerisinde başvurmak yeterli.

9- Doğum Yapan Anneye Çalışmadığı Günlerin Parası Ödeniyor

Doğum öncesi ya da sonrası 112 gün izin kullanan bir anne çalışmadığı günlerin parasını geri alabiliyor. Asgari ücretli çalışan sigortalı bir anneye verilen para; 5 bin 50 TL.

10- Emekli Olamayana Prim Ödemesi

Emekli olmak için gün sayısı yetmeyenler, o güne kadar ödediği primleri basit bir başvuruyla geri alabiliyor.