Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parasıı nedir, kimler çocuk parası alabilir, çocuk parası yardımı ne kadar, çocuk parası başvurusu nereden yapılır, nasıl yapılır ve çocuk parası yardımı için nasıl başvuru yapılur, çocuk parası yardımı sorgulama hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

Değerli okurumuz haberimiz içerisinde çocuk parası hakkında bilgiler edinecekseniz, aklınıza takılan tüm soruları sitemizde ki konu başlıklarından bulabilirsimiz.

ÇOCUK PARASI NEDİR?

2015 yılı ortalarından itibaren ülkemizde ödenmeye başlayan çocuk parası  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak doğan her bebeğin bu hakka sahip olması ile birlikte ailelere bir maddi gelir sağladığı için çocuk parası başvuru ve şartları ile ilgili de bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bizler de bu konudaki intern üzerinden derli toplu bilgileri bir araya toplayarak sitemizde yayınlacağız. Değerli okuyucularımız bu haberimizde çocuk parası nedir hususunda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Aile ve sosyal politikalar bakanlığın projelerinden birisi olan çocuk parası yardımı 2015 itibariyle uygulanmaktadır. Çocuk parası; 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı olarak doğan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ( 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamına giren tüm bireyler ) çocuklar için devlet tarafından ödenen yardımdır. Çocuk parası; annenin hayatta olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasında anne adına, eğer anne ölmüş ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse baba adına ödenmektedir. Çocuk parası ödemesi PTT şubeleri adına yapılmakta, ilgili kişi ( anne ya da babanın ) de herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanı ile birlikte müracaat ederek parasını alabilmektedir.

Çocuk parası ödemesi ne kadar ?

1 . çocuk için = 300 TL

2. çocuk için = 400 TL

3. çocuk için = 600 TL olarak ödenmektedir.  Daha önceden olan çocuklar için geriye dönük herhangi bir ödeme yapılmamakta ancak bu çocuklar sonraki doğumlar için sıralamaya dahil edilmektedir. Evlat edinilen çocuklar için ise böyle bir yardım yapılmamaktadır.

Çocuk Parası Yardımını ödeme günleri

Çocuğun doğumu ile birlikte müracaatların yapılması sonrasında yaklaşık 15 – 45 günlük bir süre zarfında ödemeniz tarafınıza ulaşacaktır. Bunun için ister ALO 170 çağrı merkezini arayarak bilgi alabilir isterseniz de E – Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Çocuk parası başvuru için de; doğum sonrasında ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ‘ne ve yine Bakanlık tarafından belirlenecek kurumlara müracaat edilmesi gerekmektedir. Kamu kurumlarında çalışanların ise kendi kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.

Bu konudaki kanuni düzenlemeler; 10. Kalkınma Planı kapsamında, 6637 Sayılı Kanun ve yine 633 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ‘ye ilave olarak 4.ek maddede yapılmıştır. Değerli okurlarımız ülkemiz de artık yapılan bu çalışmalar çok önemli olmakla birlikte; Avrupa ülkelerine göre maalesef halen geriden devam etmektedir. Bir örnek olarak; İsveç ‘te çocuk başına aylık 106 Euro, İngiltere ‘de 1. çocuk için 84 sterlin, sonra doğan çocuklar için 55 sterlin, İspanya ‘da kadınlara doğum yaptıktan sonra 2500 Euro, Fransa ‘da tek çocuklu ailelere aylık 320, 2 çocuklu ailelere 430, 3 çocuklu ailelere ise aylık 540 euro civarında çocuk yardımı yapılmaktadır.