Doğum İzni Kaç Gün

Doğum izni kaç gün, çalışan hamile kadınlar doğum öncesi sonrasında kaç gün doğum izni kullanabilir detaylarıyla haberimizde.

Doğum izni kaç gün olduğu sitemize en çok sorulan sorular arasında yer almakta. Doğum izninin kaç gün olduğuna dair soruya hemen yanıt verelim. Doğum izninin 8 haftasını doğumdan önce 8 haftasını da doğumdan sonra kullanılmaktadır. Fakat anne adayları son haftaya kadar çalışıp doğum izinlerini doğumdan sonra da kullanabilirler. Doğum izninin süresi iş yeri koşuluna göre yada izin uzatma istemine göre de değişir.

16 hafta sürecek olan doğum izni 112 gün sürer. Toplam 52 günlük iki periyotta anne adayı izinli olarak kabul edilir. Ayrıca ücretli doğum izninin ücretinin hesaplanmasını da kısa ve net bir biçimde açıklayalım. Hamilelik sürecini kaba olarak 40 hafta sayabilirsiniz. 40 haftanın 8 haftası ücretli doğum izni içerisine girer. Doğum iznini hesaplarken esas olarak doğumun gerçekleşeceği güne bakmalısınız. Doğum haftası esas alınarak doğumdan 8 hafta öncesi ve sonrası esas kabul edilir. İşçi veya memur olsun tüm çalışan kadınlar 16 haftaya kadar doğum izni kullanabilir.

Babanın izin süresi sosyal güvencesine göre değişiklik göstermektedir. Eğer baba adayı memur ise 10 gün eğer baba adayı işçi ise 5 gün kadar izin kullanma hakkına sahiptir. Baba adayı izin almak için Çalışmakta olduğu kuruma dilekçe vermeli ve ne kadar izin kullanmak istediğini bildirmelidir. Bu sürenin içerisine ayrıca eğer senelik izni var ise iş yeri ile görüşüp iznini kullanabilir. Ücretli iznin yanı sıra doğum yapan anne 6 aylık bir Ücretsiz izin de kullanabilir. Her iki tarafında karşılıklı iyi niyeti ile hallolacak bu konular devlet tarafında güvence altına alınmaktadır. Yaşanacak olan hukuki problemlerde mahkeme yolu her iki tarafa da açık olmaktadır.