E – İmza Nasıl Alınır, Nasıl Kullanılır?

E – İmza Nasıl Alınır, Nasıl Kullanılır? E-İmza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini garantiler. E-İmza elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.

E devlet giriş işlemleri için, şifre, e – imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına gerek duyulmaktadır. E devlet sistemine şifre ile girmek istiyor iseniz gerekli olan şifreyi herhangi bir PTT şubesine giderek üzerinde TC Kimlik Numaranızın yazılı olduğu resmi bir kimlik ile ücret karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi unutmanız, kaybetmeniz ya da uzun bir süre sisteme giriş yapmamanız durumunda ise yine herhangi bir PTT şubesine başvurmak sureti ile yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz yeni şifre alma işlemlerinde de ödeme yapmanız gerekir.

Sizin adınıza bir başkasının şifre almasını engellemek adına böyle bir yol izlenmekte bu da hem sistemin hem de kullanıcının güvenliğini sağlamaktadır. E – imza hizmeti ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. E – imzanızı bu hizmet sağlayıcılardan belirli bir ücret ödeyerek temin edebilirsiniz. E – imza şifreden farklı olarak daha fazla işlem yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

Örneğin, yeni bir adrese taşındınız. Yeni taşınmış olduğunuz adresinizi bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü’ne 20 iş günü içerisinde bildirmekle yükümlüsünüz. Ancak uzun kuyruklarda beklemeden bu işiniz halletmek istiyorsunuz. O halde e – imzanızı bilgisayarınıza takarak ve gerekli yazılımında bilgisayar da yüklü olmasını sağlayarak E devlet portalına giriş yapıyorsunuz. İçleri Bakanlığı’nın sunduğu bu hizmet ile yeni taşındığınız adresinizi beyan ediyorsunuz. Ardından beyanda bulunduğunuz adres ilgili İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından işleme konulmaktadır. E devlet giriş için mobil imza seçeneğini de kullanabilirsiniz. Mobil imza ıslak imza niteliğini taşıyan bir elektronik imzadır ve GSM operatörleri tarafından verilmektedir. Turkcell ve Avea tarafından kullanıcılarına sunulan bu hizmetten yararlanmak istiyor iseniz GSM operatörünüzün Müşteri İlişkileri Bölümü ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Mobil imzanın ücretleri hakkında yine bilgiyi operatörünüzden edinebilirsiniz.