Eksik prim borcu olanlar nasıl emekli olur ?

Emeklilerin ve emekli olmak isteyenlerin beklediği düzenlemeler, AK Parti’nin seçim beyannamesine giriyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, emekliler ve sosyal güvenlik sistemi konusunda bir çalışma yaptıklarını, bunun 10 başlık altında toplandığını açıkladı. Seçim beyannamesinde yer alması beklenen çalışma kapsamında, Bağ-Kur emeklilerinin işyeri açması halinde destek primi kesintisi yapılmaması, 2000 yılı ve sonrası emekli olanlar için intibak düzenlemesi, yaşı 60 veya üstü olmasına rağmen prim gün sayısını doldurmayanların emekliliklerine yönelik başlıklar bulunduğu öğrenildi.

İNTİBAK ŞART

Bazı gazeteciler ile sohbet eden Bakan Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun emeklilere çift ikramiye vaadini değerlendirdi. Takvim’in haberine göre, Çelik, Kılıçdaroğlu’nun, anamuhalefet partisinin genel başkanı olduğunu, ama hala olaya memur gözüyle baktığını söyledi. İktidara gelmelerinden bu yana soysal güvenlik sisteminin açıklarını kapatmaya çalıştıklarına dikkat çeken Çelik, “Geriye dönüş olmaz. Aksi son derece tehlikeli olur. 2000 yılına kadar yapılan yanlışları düzeltmek için intibak düzenlemesi çıkardık. 2000’den sonrakiler için de intibakı gerektiren durumlar var” diye konuştu. Çelik, şöyle devam etti:

‘PİYANGO MU TOTO MU?’

10 milyon 900 bin emekliye 2 ikramiye yaklaşık 30 milyarlık bir yük demektir. Bunun kaynağı veya karşılığı varsa saygı duyarız. Ama eline bir noter kağıdı almakla bu iş olmaz. Milli piyango mu bu, toto mu bu? Tutarlı değil vaadi. Hayal bile değil. Ütopik şeyler bunlar. Bu tür vaatler, tükenişin, bitişin çaresizliğin ürünüdür. Denize düşen yılana sarılır misali, istismara dönük vaatler.”