Etiket arşivi: İşkur İşsizlik Maaşı Nasıl Sorgulanıyor

İşkur İşsizlik Maaşı

İşkur İşsizlik Maaşı almak artık daha kolay bir hale gelmektedir.  Yeni düzenlemelere göre işsiz olan vatandaşlar artık daha kolay bir şekilde işsizlik maaşı alabileceklerdir. 2016 yılında yapılan değişiklikler ile işsizlik maaşı ücret olarak artış göstermiştir. İşsizlik maaşı alabilmenin şartlarından birisi primlerin ödenmiş olması ve  gün sayısıdır. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için vatandaşlar işten çıkartılması gerekir. Kendi isteği ile işten ayrılmamanız gerekir. İşinizi kaybettiğiniz için yani buna örnek olarak iş yerinin iflas durumunda kendi isteğiniz dışında gerçekleşmiş olan olaylara bağlı olunması gerekiyor.  İşsizlik maaşını almak için bazı şartlar arasında çalışmış olduğunu iş yerinden ayrılmadan önce 120 gün prim ödeyerek çalışmış durumunda olmanız gerekmektedir ve son üç sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primlerinizi ödemiş olmanız da gerekmektedir. Eğer bir vatandaş bu anlatmış olduğumuz özel sebepler nedeni ile işsiz kalmış ise bulunmuş olduğunuz pozisyona göre on aya kadar maaşınızı alabilme imkanını sağlamış olabiliyorsunuz. Vatandaşlar bu durumda ise direkt olarak işsizlik maaş başvurusu yapabilirler. İşsizlik başvurusu yapabilmek için İşkur’a gitmeniz gerekmektedir. Daha kolay ve daha pratik bir yoldan işsizlik başvurunuzu yapmak istiyor iseniz İşkur resmi İnternet adresinden üzerinden de yararlanabilirsiniz.

İşkur İşsizlik Maaşı başvurusu Nasıl Yapılıyor?

İşkur resmi internet sitesine girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. İşkur internet sitesinden İşkur işsizlik maaşı hesaplama ve sorgulama işlemleri de çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. İşsizlik maaşı hesaplama işlemi için önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi ise primlerin ödenmiş olması ve de gün sayısıdır. Eğer otuz günlük bir süre içerisinde işsizlik maaşı için başvuru yapmaz iseniz bu uygulamalardan yararlanabilme imkanını kaçırmış olursunuz. Otuz günü geçmeden işsizlik maaşı için başvurunuzu yapmanız gerekir. İşsizlik sigortası kanununa göre; 120 gün primlerini ödemekte olan çalışanların 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün olarak ve de 900 gün sigortalı olarak çalışmış olan vatandaşlara işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün olarak ve de son olarak 1080 gün sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alabilme hakkı doğmuş olmaktadır. 2016 yılında birçok alanda hükümet tarafından yenilikler yapılmıştır. İşsizlik maaşında da değişiklikler yapılarak vatandaşlar mağdur bir halden kurtarılmıştır. Başka ne gibi değişiklikler olacağı vatandaşlar tarafından merak ile beklenmektedir. İşsilik maaşı ile ilgili tüm başvuruları İşkur’dan yapabilmeniz mümkün durumdadır. Ya İşkur’a giderek yada İşkur resmi web sitesinden online bir şekilde dilediğiniz gibi başvuruları yapmanız mümkün olacaktır. İşkur üzerinden başvuru yapabilmeniz için sisteme üye kaydınız bulunmalıdır. İşkur işsizlik maaşı ile ilgili başvuru işlemleri ve başvuru koşullarına ilişkin daha detaylı bilgilere yazı sonunda yer alan linkten erişim sağlayabilirsiniz.

İşkur İşsizlik Maaşı Nasıl Sorgulanıyor?

issizlik-maasi
Ayrıca işsizlik maaşınızı sorgulatmak istiyor iseniz bu işlemi de çok kolay bir şekilde internet üzerinden yapabilmeniz mümkün olacaktır. E- devlet portalına girerek çok kolay ve pratik bir şekilde işsizlik maaşını sorgulama işleminizi gerçekleştirmeni mümkün olacaktır. E-devlet üzerinden işsizlik maaşınızı sorgulayabilmeniz için yazı sonunda yer alan linkle tıklamalısınız. Bu link sizi aşağıdaki görselde yer alan sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz biçimde doldurduktan sonra E-devlet sistemine giriş yapmış olacaksınız. Açılan yeni pencereden de İşkur işsizlik maaşınızı sorgulamanız mümkün olacaktır.

İşkur İşsizlik Sigortası Başvuru Detayları İçin TIKLAYINIZ!

E-devlet Üzerinden İşkur İşsizlik Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!