Etiket arşivi: plakaya gelen trafik cezaları nasıl öğrenilir

Aracımın trafik cezası var mı yok mu

Aracımın trafik cezası var mı yok mu? Trafik kurallarına uygun olmayan eylemlerden dolayı uygulanan yaptırımlar bulunmaktadır. Trafikte kural ihlal durumları ve cezaları değişkenlik göstermektedir. ”Aracımın trafik cezası var mı? ” sorusunun yanıtının öğrenilebilmesi için emniyet müdürlüklerine yada İnternet üzerinden aşağıda siz okurlarımız ile paylaşacağımız sitelere giriş yapılarak öğrenilmesi mümkündür. İnternet üzerinden e-devlet kapısı uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sayfası ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasından ”Aracımın trafik cezası var mı?’ sorusunun cevabını öğrenilebilir ve ceza kontrolleri yapabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama
Emniyet Genel Müdürlüğü Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

EGM sitesine girildiğinde isim, soyisim, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı kısımları doldurulmalı ve ardından ”Doğrula” butonuna basılmalıdır. Bu sayfada yapılan arama sonuçları bilgilendirme amaçlı olup yalnızca son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını göstermektedir. Açılan sayfada üst tarafta girilen bilgiler, alt tarafta ise dört adet başlık bulunmaktadır. Bunlar;

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama
Bu kısma tıklandığında plaka, tescil belge seri ve numarası istenmektedir. Doğrula butonuna basıldığında plakaya yazılan cezalar görülebilmektedir.Yani ”aracımın trafik cezası var mı?” sorusunun cevabı buradadır.

Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama

Bu kısma tıklandığında T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdan harf serisi, nüfus cüzdanı seri numarasının doldurulması ve ardından doğrulama butonuna tıklanılması gerekmektedir.

Tüzel Kişi Ceza Sorgulama
Bu kısımda ise tüzel kişi vergi numarası ile sorgulama yapılabilmektedir.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama
Bu başlık altında ise plaka yazılarak sorgulama yapılabilmektedir.

EGM Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama
Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Sayfa açıldığında plaka, özel plaka olup olmadığı, T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi kısımlarının doldurulması gerekmektedir. Ardından ”Tamam” butonuna basılmalıdır.

Açılan sayfada Mükellef Bilgiler, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ceza Bilgileri, Tahsilatlar ve Beyanlı Trafik Cezası Ödeme kısımları bulunmaktadır. Mükellef bilgileri kısmına tıklandığında mükellef kişisel bilgiler çıkmaktadır. Burada ad, soyad, baba adı görülmektedir. Araç bilgileri kısmında ise plaka, tescil tarihi, cins , model, marka, tip, net ağırlık ve silindir hacmi bilgileri yer almaktadır. Tescil vergi dairesi bilgilerinde ise adı, telefon numarası ve Fax numarası yer almaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi kısmına tıklandığında ise MTV bilgileri görülebilmektedir. Ceza bilgileri kısmından cezalar görülebilmektedir. Böylece ”Aracımın trafik cezası var mı?” sorusunun yanıtı bulunabilmektedir.Tahsilatlar kısmında ise tahsilat bilgileri görülebilmektedir. Diğer bir başlık olan beyanlı trafik cezası ödeme olup gerekli bilgiler doldurulup, anlaşmalı bankalar incelenebilmektedir. Ödemeler kredi kartıyla yapılabildiği gibi, internet bankacılığı ile de yapılabilmektedir. Sistem 02-22.00 saatleri arasında çalışmaktadır.
GİB Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-devlet Kapısı Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

E-devlet Kapısı Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama
E-devlet Kapısı Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama

Burada giriş kısmına basıldığında T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenilmektedir. Bilgiler girildiğinde kişi adına özel olan sayfa açılmaktadır.

Sol kısımda yer alan e-hizmetlere tıklandığında var olan hizmetler karşınıza çıkmaktadır. Burada Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı bulunmaktadır. Alt başlıkları;
Trafik
Hudut Kapıları İşlemleri
Toplum Destekli Polislik (TDP)
Diğer Hizmetler ‘dir.

Trafik başlığının altındaki hizmetler bölümünde; Adıma tescilli araç sorgulama, araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama kısımları mevcuttur. ”Aracımın trafik cezası var mı?” sorusunun cevabı böylece bulunabilmektedir.
Araç plakasına yazılan ceza sorgulama
Araç plakasına yazılan ceza sorgulama kısmına girildiğinde son bir yıl içerisindeki cezalar gösterilmektedir. Ceza varsa ayrıntıları öğrenilebilmekte, ceza yok ise ”Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı. ” ibaresi yazmaktadır. ”Aracımın trafik cezası var mı?” sorusunun cevabı bu bölümde bulunmaktadır.
Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama
Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama kısmına girildiğinde yine son bir yıl içerisinde sürücü belgesine ve kişilere yazılan cezaları incelemek mümkündür. Ceza yok ise yine ”Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.” yazacaktır.
E-devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!