Etiket arşivi: PTT müşteri hizmetleri

PTT Kargo Takip Sorgulama | PTT Kargom Nerede?

PTT kargonuzu nasıl takip edeceğinizin yanı sıra haberimizde PTT müşteri hizmetleri, PTT kargo kampanyaları ve PTT kargo gönderi takibinin nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarını da bulabileceksiniz.

PTT Kargomu Nasıl Takip Ederim?

PTT ile gelen veya gönderdiğiniz kargonun nereden olduğunu öğrenmek PTT kargo takip hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için yazımızı okumanızı öneririz. Osmanlı döneminden Türkiye Cumhuriyetine dönemine miras kalan birkaç kurumdan birisi olan PTT; 1840 ‘lı yıllarda kurulmuş ve o tarihten bu yana yaklaşık 175 yıldır vatandaşlarımızın posta ihtiyacının karşılanması görevini uzun yıllar tek başına ifa etmiştir. Aradan geçen uzun zamanla birlikte son dönemde ciddi atılımlar gösteren PTT; yaşanan teknolojik çağ ile birlikte alt yapısını teknolojik ve elektronik anlamda da yenileyerek günümüzde çoğu özel sektör firmasından çok daha aktif bir şekilde sektörde hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Kurulduğu tarihten bu yana birçok isim değişikliği yaşayan PTT; son ismi olan Posta ve Telgraf Anonim Şirketi adını düzenlenen 6475 Sayılı kanunla birlikte almıştır. Her geçen gün verdiği hizmet kollarını artıran PTT bugün; kargo, posta, banka ve daha birçok alanda vatandaşlara hizmet vermeye devam etmektedir.

PTT Kargo Gönderi Takip

Bu iştiraklerden birisi olan PTT Kargo; bugün Türkiye ‘nin 81 iline kesintisiz hizmet vermektedir. Kurmuş olduğu alt yapı sayesinde kargo ve gönderileri hakkında müşterilerine anında bilgi paylaşımında bulunmaktadır. PTT Kargom nerede nasıl takip edebilirim diyenlerin yapması gereken; PTT ‘nin resmi web sitesi olan www.ptt.gov.tr adresi üzerinden gönderi takip bölümüne girmek olacaktır. Direkt ulaşmak isteyen okurlarımızın http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine girerek, buradan barkod numarası ile güvenlik kodu işleyip sorgulama yapması yeterli olacaktır. PTT ‘nin kargo tanımlamasına göre; içerisinde haberleşme niteliği olan yazı bulunmayan ve yine 30 kg ağırlık ya da 300 desi m3 hacmin üzerinde olan gönderiler kargo olarak sınıflandırılmaktadır.

PTT Müşteri Hizmetleri Numarası

Gönderilerinizin akıbeti için PTT ‘nin müşteri hizmetleri numarası olan 444 1 788 nolu telefonu arayarak ta bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca ister bu numaraya isterseniz de PTT Genel Müdürlük numarası olan 0 312 509 50 00 nolu telefonu arayarak PTT ile ilgili her türlü istek, dilek, şikayet ya da memnuniyetinizi çekinmeden bildirebilirsiniz.

PTT Aile Dostu Kampanyası

PTT Kargo tarafından düzenlenen kampanyalarla birlikte ucuz maliyetli kargo gönderimi imkanı da bulunmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse; PTT Aile Dostu Kampanyası ile birlikte aile bireyleri arasında göndereceğiniz kargolarda % 10 indirim uygulanmaktadır.

Yine PTT ‘nin internet sayfası olan www.ptt.gov.tr adresine girerek; kargonuzun tahmini gönderim süresi ve yine gönderi ücreti ile ilgili ön bilgi alabilirsiniz. Genelde fiyatlarda çok küçük oynamalar olabilmektedir. Genel itibariyle buradan alacağınız rakamlar doğrudur.

PTT Kargo ile küçük bir hatırlatmada daha bulunacak olursak; PTT kargo ücreti hesaplaması yapılırken kargonun gideceği yerin uzaklığı baz alınmamaktadır. Kargo ücretiniz tamamen kargo kolinizin büyüklüğü ve ağırlığı ile alakalıdır. Bu nedenle özellikle uzak illerdeki kargo gönderimlerinizde PTT Kargo ‘yu tercih etmeniz sizin için daha hesaplı olacaktır. Ancak yine de son kararı vermeden önce diğer kargo şirketleri ile kıyas yapmanız faydanıza olacaktır.

PTT ‘nin kargo hizmetlerinin yanı sıra; PTT şubelerinden yapılabilen işlemlerin sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bunlara birkaç örnek verecek olursak; para transferi, HGS başvurusu – bakiye yükleme, fatura ödeme, maaş çekme, vs. sayabiliriz.