Genel Sağlık Sigortasından Emekli Olunur mu ?

Genel Sağlık Sigortasından Emekli Olunur mu ? Kısa adı ile GSS olarak bilinen ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan herkesin dahil edildiği Genel sağlık sigotasından aynı SSK ve BAĞKUR’da olduğu gibi emekli olunabilir mi?

SGK tarafından sunulan sigorta işlemlerinde kişilerin belirli bir prim ödemesini yaparak hizmet yılını doldurması ile emekli olması mümkünken, GSS için böyle bir durum söz konusu değildir.SSK veya BAĞKUR’u olmayan vatandaşların GSS’li yapılmasının temel nedeni sigortası olmayan ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden yararlanmayan vatandaşların güvenceli olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmasıdır. Bu nedenle GSS bir emeklilik sistemi değil, aylık ücretler ödeyerek kişilerin sağlık hizmeti almasını sağlayan bir sistemdir. GSS dahil olan kişilerin GSS’den emekli olunur mu gibi sorularının yanıtı da bu sebepten dolayı hayırdır ve GSS ile emekli olmak arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Eğer kişiler sigorta gibi durumlar üzerinden emekli olmak istiyorsa, GSS değil, SGK tarafından sunulan 4A, 4B ve 4C sigorta dallarından birisini seçmesi gerekmektedir. Belirtilenler dışında emekli olmak için ise geriye kalan tek seçenek özel sigorta seçenekleridir. Bireysel emeklilik olarak geçen bu sigorta türleri üzerinden de aylık prim ödemeleri ile emekli olunması mümkündür.

GSS sistemine dahil olmuşsanız eğer, GSS ile ilgili durum sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki GSS sorgulama için tıklayınız bölümünden yardım alabilir ve böylece direk GSS sorgulama bölümüne ulaşarak durumunuzu görüntüleyebilirsiniz. GSS için e devlet kapısı üzerinden hizmet sunulduğu için kişilerin e devlet kapısı için sisteme üye girişi yapması gerekmektedir.

GSS SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Edevlet şifreniz ile yukarıda paylaştığımız bağlantıya tıklayarak edevlet sistemine giriş yapabilir ve gelir testi sonucunuzu öğrenebilirsiniz, Eğer edevlet şifreniz yok isesize en yakın PTT’ye uğrayarak edevlet şifrenizi alabilirsiniz…