Hasarlı kaza sonrası kasko ve sigorta işlemleri

Hasarlı kaza sonrası kasko ve sigorta işlemleri.maddi hasarlı kazalar gündelik hayatımızda her zaman yeri olan ve her durumda hazırlıklı olmamız gereken durumlardan birisidir. Her an başımıza gelebilir, bize düşen her duruma karşı hazırlıklı olabilmektir. Kaza sonrası yapılması gereken işlemleri maddeler halinde sıralarsak;

ARACIMIZDA HER ZAMAN BULUNMASI GEREKEN EVRAK VE ARAÇLAR

a- Kaza tespit tutanağı.

b- Eksiksiz ilk yardım çantası reflektör ve diğer avadanlıklar.

c- Aracın ruhsat ve sigorta evrakları.

d- Tam dolu yangın tüpü.

e- Aracın muayene ve sigorta belgeleri.

f- Aracın ruhsatının, sigorta belgesinin, ehliyetin ve kimlik kartının birer adet fotokopisi aracın içinde bulundurulmalıdır. Bu belgelerin temininin zor olduğu otoyol veya başka ıssız yerlerde olabilecek kazalar için önemlidir.

g- Mümkün ise aracınızda araç içi kamera bulunması bu tür durumlarda bizlere en çok yardımı olacak ekipmanların başında gelmektedir.

KAZA SONRASI YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

1- Kaza bölgesi derhal emniyete alınmalı ve uyarıcı önlemler uygulanmalıdır. Viraj gibi görünmeyecek yerlere işaret ve reflektör konulmalıdır.

2- Kaza sonrası sakin olunmalı ve karşı taraf ile kesinlikle sözlü veya fiili münakaşaya girilmemelidir.

3- İki tarafta da yaralı veya hasta kişi olmadığından emin olunmalıdır, var ise hemen ilk müdahale yapılıp 112 aranarak cankurtaran istenmelidir.

4- Hasarlı durumdaki araçlar yerinden oynatılmadan akü kabloları çıkarılmalı ve her açıdan hasar fotoğrafları çekilmeli ve sürücü ve plakalar görülecek şekilde belgelenmelidir.

5- Araçların pozisyonları ile ilgili birkaç fotoğraf uzaktan ana yolu, tali yolu, yol çizgilerini, işaret levhalarını,trafik ışıklarını, yaya geçitlerini ve diğer işaret ve işaretçi uyarıcıların da net olarak görünecek şekilde fotoğraflanması gerekmektedir. Bu kazada kimin haklı kimin haksız olduğunu belirlemede çok büyük rol oynamaktadır.

6- Kaza sonrası en kısa süre içerisinde trafiği engellememek için araçların ivedilikle güvenli bir yere çekilmesi ve trafiğin tekrar akışı sağlanmalıdır.

7- Karşı tarafın alkollü veya uyuşturucu madde etkisi altında olup olmadığından emin olunmalıdır. Bu gibi durumlarda bazen sürücü değiştirilip kazayı başkası yapmış gibi gösterilerek suçun sizin üzerinize kalması engellenmelidir.

8- Kaza tespit tutanağı karşılıklı olarak okunaklı, tam ve eksiksiz olarak doğru olarak tutulmalı ve imza altına alınmalıdır.

9- Sigorta şirketiniz aranarak hasar bildirimi yapılmalıdır.