İşsizlik maaşı yatma tarihleri

İşsizlik maaşları ayın kaçında yatıyor? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşkur işsizlik maaşı başvuru koşulları haberimizde…

İşsiz kalanların geçimlerini sağlamak için önemle takip ettiği işsizlik maaşları, başvuruyu takip eden ayın son gününde yatmaktadır. İşsizlik maaşını almaya hak kazananlar ayın son gününde TC kimlik numaralarının yer aldığı bir kimlikle postaneye başvurarak alabilir. 3 ay içinde alınmayan işsizlik maaşları İŞKUR hesabına iade edilmektedir geri almak için bir dilekçeyle İŞKUR’a başvurmak gerekmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞINA KİMLER BAŞVURABİLİR

İşsizlik maaşına başvurmak için çeşitli koşullar gerekmektedir, bu koşullar İŞKUR tarafından şu şekilde belirlenmiştir; Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak gerekmektedir.

İŞSİZLİK SİGORTASINA NASIL BAŞVURU YAPILIR

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir. İşsizlik sigortası başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ KAÇ AY BOYUNCA ALINIR

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde; Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde; 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.