UYAP MAHKEME DOSYA SORGULAMA İŞLEMLERİ

UYAP Mahkeme Dosya Sorgulama İşlemleri, mahkeme durumu hakkında bilgi alabilek için mahkeme dosya sorgulama Mahkeme dosya sorgulama nasıl yapılır detayları haberimizde.

Mahkeme konusunda bilgi almak ve mahkeme takibinin yapılması amacıyla e devlet üzerinden kullanıma sunulan uygulama büyük bir kolaylık sağlamıştır. Kişilerin istediği zaman giriş yaparak durum güncellemesi yapabileceği e devlet bu açıdan kişilerin kurumlara gitmesini önlediği gibi kolay bir şekilde bilgiye erişilmesini sağlamaktadır.

Mahkeme dosya sorgulama işlemlerini yapacak kişilerin e devlet üyeliğinin olması zorunludur. Üyeliği bulunmayan kişilerin mahkeme dosya sorgulama öncesinde ilk olarak üyelik alınması gerekmektedir ve üyelik almak isteyenler için iki seçenek bulunmaktadır. İsteyen kişiler PTT’ye giderek üyelik alabileceği gibi isteyenler bankaların online giriş seçeneklerini de değerlendirebilir. Üyelik geçişi sonrasında sisteme giriş yapılarak bilgi alması mümkün olacaktır. Üstelik alınan üyelikler sadece mahkeme dosya sorgulama için değil tüm e devlet hizmetleri için geçerli olacaktır.

E Devlet Üzerinde Mahkeme Dosya Sorgulamak İçin Tıklayınız

Üyelik bilgileri girildikten sonra hizmet ile ilgili bilgiler ekranda yayınlanmaktadır. Bu açıdan kişilerin kolay bir şekilde işlem yapması ve bilgi alması mümkündür.

Mahkeme dosya sorgulama işlemlerinde kişilerin güncel mahkemelerinin yanı sıra yeni bir mahkemenin açılıp açılmadığını öğrenebilmesi ya da hakkında herhangi bir mahkemenin olup olmadığını öğrenmesi de amaçlanmaktadır. Bu açıdan sadece e devlet girişi ile ulaşılan bilgiler sayesinde sizler de istediğiniz zaman güncel mahkeme durumunuzu öğrenebilirsiniz.
E devlet için aynı zamanda mobil uygulama da geliştirildiği için kişiler internet üzerinden işlem yapılmadığı durumlar da mobil uygulama üzerinden güncel durum sorgulaması gerçekleştirilebilir. Mobil uygulamada internette olduğu gibi ücretsiz bir şekilde kullanımdadır.