Saat 10’dan sonra içki satmanın cezası

Saat 10’dan sonra içki satmanın cezası, içki satışı ile ilgili yapılan düzenlemeler sonrasında gece saat 10 ile bir sonraki gün sabah saat 06.00 saatleri arasında içki satışına yasak getirildi. İçki satışına bu saatler arasında yapılması kesinlikle yasak olurken satış yapan ya da satış konusunda ısrarcı olarak satın alan kişilere ceza kesileceği belirtildi.

İçki satışı ile ilgili düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte sıkı bir şekilde takip yapılırken satış yapan işletmeler tespit edilerek yasada olan cezalar verildi. Alkol tüketiminin belirli kurallar dahilinde yapılması ve bu konuda gerekli düzenlemeler ile kontrol altına alınabilmesi adına içki yasağı getirilirken içki satışı yapılan yerlere de gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Alkollü İçkiler Satışı

Alkollü içki tüketmek ya da 18 yaş altında doldurmamış kişilere alkollü içki satan kişilerin de yine ceza alacağı belirtildi. Türk Ceza Kanunu’nun 194’üncü maddesinde sağlık için tehlikeli madde temini kapsamında ele alınacak böyle bir durum 6 aydan başlayan hapis cezaları ile sonuçlanacak ve kişiler bir yıla kadar hapis cezası alabilecek.

18 yaşını doldurmamış kişilerin alkollü içki üretimi yerlerinde dahi çalışması yasak olurken düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte artık kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Bu hükümlere aykırı bir şekilde davranan kişileri 10 bin 000 TL’den başlayan ve 500 bin TL’ye kadar verilen cezalar alabilmesi söz konusu. Alkollü içki satışına özellikle saatleri uymayan kişileri perakende olarak yapacakları işlemlerde de yine yüksek cezalar öngörülüyor. Bu konuda yapılan açıklamalarda 5 bin 000 TL’den başlayan cezaların 50 bin TL’ye kadar çıkabileceği ve bu bakımdan işletmelere mutlaka yasalara uygun bir şekilde satış işlemi yapması gerektiği belirtildi.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’nın da katkıda bulunduğu düzenlemeler Türkiye’de çok tartışma yaratmış olsa da yürürlüğe girmiş durumda. Bu bakımdan yüksek ceza almak istemeyenlerin mutlaka alkollü içki satış işlemlerine uygun olması gerekiyor. İşletmelere müşteri gibi giriş yapan ekipler satış işleminin gerçekleşmesi halinde hemen cezayı keserek işletmeye tebliğ ediyor. Bu bakımdan kişinin herhangi bir şekilde bahane sunması da mümkün değil.