SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK hizmet dökümü sorgulama yaparak, hizmet bilgilerinize kolayca ulaşabilir, SSK sigorta günlerinizi, SSK prim bilgilerinizi kolayca ögrenebilirsiniz.

SGK’nın yani Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-devlet portalı üzerinden erişilebilen online hizmet uygulamasını kullanarak evinizden, işyerinizden ve hatta cep telefonuzu kullanarak kolayca ögrenebilirsiniz. Özellikle de SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri ile birlikte artık sigorta mükellefleri internet üzerinden sigorta bilgilerinin en güncel durumunu öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor. Günümüz dünyasında internet erişiminin kolaylıgı nedeniyle bir çok konu hakkında detaylı bilgileri internet üzerinden öğrenebiliyoruz. Sosyal Güvenlik ile ilgili sigorta mükellefleri tarafından internet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmet uygulamaları oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanıyor. internet teknolojisi ile birlikte yaşamın her alanında internete son derece pratik şekilde erişim sağlanabiliyor olması sonucunda kurumsal ve kamusal alanlarda internet teknolojisi en yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmetleri ile birlikte internet üzerinden son derece pratik bir şekilde en güncel sigorta bilgilerini öğrenebilme gibi oldukça önemli hizmetlerden yararlanılabiliyor.

 

İnternet teknolojisini aktif olarak kullanan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet üzerinde yer alan online hizmet uygulamaları ile birlikte en güncel sigorta bilgilerini öğrenebiliyor, pek çok resmi sigorta işlemini internet kolaylığında gerçekleştirebilme imkanına sahip olunabiliyor. Dijital platform üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan geniş online hizmet ağı içerisinde birbirinden farklı pek çok sigorta işlemine yönelik olarak hizmet veren uygulama çeşitleri bulunuyor. Sigorta mükellefleri günümüzde akıllı cihazları gibi yeni nesil teknolojiler ile internete erişim sağlayabildiği her yerden dijital platform üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmet uygulamalarını kullanabiliyor ve güncel sigorta bilgilerini en ayrıntılı şekilde öğrenebiliyor. Bu kapsamda sigorta mükellefleri internet üzerinde SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini doğrudan E-SGM uygulamasından şifresiz olarak gerçekleştirebiliyordu. Ancak sigorta mükelleflerinin internet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun en popüler uygulaması E-SGM uygulamasına kısa bir süredir erişim sağlanamıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet üzerindeki en popüler ve en çok kullanılan online hizmet uygulaması olan E-SGM uygulamasında daha kaliteli, daha hızlı ve daha güvenli hizmet sunabilmek amacı ile bakım çalışması gerçekleştiriyor. Bu nedenle de sigorta mükellefleri internet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmet uygulamalarını kullanarak güncel sigorta bilgilerini E-SGM uygulamasından öğrenemiyor. Bu nedenle de günümüzde sigorta mükellefleri internet üzerinden SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini e-devlet sisteminden gerçekleştiriyor.

Sigorta mükellefleri dijital platform üzerinde yer alan turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlayabildikleri sisteme giriş ekranından ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapabiliyor. E-Devlet sistemine giriş işlemleri esnasında vatandaşların en çok kullandıkları giriş yöntemlerinin başında e-Devlet şifresi geliyor. E-Devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden kimlik ibrazı ile cüzi bir ücret karşılığında alınabiliyor. Sigorta mükellefleri T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak, SGK sorgulama işlemlerini online olarak gerçekleştirebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Devlet sistemi üzerinde yer alan online hizmetlerine e-hizmetler sayfasından ulaşılabiliyor. Sigorta mükelleflerinin e-hizmetler sayfasında yer alan alfabetik sıralamalı kamu kurumları ve bu kurumların online hizmetleri içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu ve kuruma ait olan online hizmetlere ulaşabiliyor. E-Devlet SGK sorgulama işleminin bu aşamasında sigorta mükelleflerinin bağlı bulundukları sigorta koluna göre seçimlerini yapmaları gerekiyor. Sıralı vaziyette bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu online hizmet uygulamaları 4A, 4B ve 4C sigorta kolları için ayrı ayrı listelenen uygulamalar içerisinden bağlı bulunan hizmet bilgisi seçeneğine tıklanması gerekiyor.

Bu kapsamda SSK sigortalısının e-Devlet SSK sorgulama işlemi sırasında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4A sigorta hizmetleri listesindeki ‘4A hizmet bilgisi’ seçeneğine tıklamaları gerekiyor. Bu şekilde sigorta sorgulamasını yapan SSK sigortası mükellefleri SSK sicil numarası, işe ilk giriş tarihi, güncel prim ödeme gün sayısı, güncel hizmet süresi, işe giriş ve çıkış tarihleri, dönem bazında prim ödemeleri ve toplam kazanç gibi sigorta bilgilerinin en güncel ayrıntılarına kolay bir şekilde erişim sağlayabilme imkanına sahip olabiliyor. İnternete bağlanılabilen her yerden bu SSK sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.