E Devlet Askerlik Durumu Sorgulama

Askerlik ile ilişiği bulunan kişilerin e devlet sorgulama yaparak askerlik durumlarıyla ilgili bilgilere erişebilirler.

Askerlik zamanı gelen ya da tecil gibi durumunu görüntülemek isteyen kişilerin e devlet askerlik sorgulama yapması yeterli olmaktadır. E devlet aracılığı ile sunulan hizmet sayesinde kişiler istediği zaman askerlik durumu ile ilgili resmi bir belge alabilmektedir. Bu bakımdan sizler de askerlik konusunda resmi durum için bilgi almak istiyorsanız sunulan hizmetten yararlanabilirsiniz.

E devlet için sisteme üyelik giriş yapılması zorunludur. Bu askerlik hizmeti alınması sırasında da gerekli olduğu için e devlet askerlik sorgulama için ilk olarak üyelik girişi yapılmalıdır. Üyelik girişi sonrasında ise askerlik sorgulama hizmeti üzerinden kolay bir şekilde bilgi alınabilmektedir. Üstelik alınacak bilgilerin belge olarak da oluşturulması ve kullanılması mümkündür.

Bu açıdan kişilerin askerlik durumlarını belgelendirmek amacıyla e devlet üzerinden işlem yapması yeterli olacaktır. Sunulan hizmetler dâhilinde kişilerin güncel bilgileri üzerinden belge oluşturulmakta ve kişilere sunulmaktadır. Böylece askerlik durumunun ne olduğu, kişinin askerlik yönünden herhangi bir bağlayıcılığının olup olmadığı ve tecil bulunuyorsa tecil süresi gibi detaylar askerlik sorgulama yapılarak öğrenilmektedir.

E Devlet Şifre İşlemleri

Askerlik sorgulama gibi hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin e devlet üyeliğinin bulunması zorunludur. Üyeliği bulunan kişiler herhangi bir sorun yaşamadan direk sisteme giriş yapabildiği gibi üyeliği bulunmayan kişilerin ilk olarak üyelik alması gerekir. Üyelik alma noktasında PTT’ye giderek şifre alınabileceği gibi alternatif giriş seçenekleri de değerlendirilebilir. Bu kapsamda kişilerin PTT’ye gitmek yerine direk sistem üzerinden işlemlerini yaparak üyelik oluşturması mümkündür.

Bu konuda bankaların online sistemlerinin kullanılması gerekir. Online sistemlerin kullanılması halinde direk sitedeki giriş bölümlerinden seçim yapılarak devlet portalına giriş yapılabilecektir. Bu seçenek kişilerin ihtiyaç duyduğu anda hizmetlerden yararlanılmasını sağlamaktadır. Bu açıdan kişiler için zaman yönünden de büyük bir kazanç sağlamakta PTT’ye gidilerek ücretli bir şekilde şifre alınmasını gereksiz kılmaktadır.