GSS Borç Sorgulamaları Ve Gelir Testi İşlemleri Nasıl Yapılır?

GSS Borç Sorgulamaları Ve Gelir Testi İşlemleri Nasıl Yapılır? Genel saglık sigortası olarak adlandırılan ve kısa adı ile GSS için gelir testi yapılması gerekir. Gelir testi sonrasında borçlanma buna göre olacağından dolayı ssk – bagkur gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna baglı olmayanların mutlaka GSS gelir testi işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan kişilerin mutlaka gelir testini yaptırması gerekir. GSS gelir testi işlemlerinin yapılması sonrasında kişilerin gelir durumu tespit edilerek, sonuç tarihi itibari ile borçlanmalarının yeni gelir seviyesine göre yapılması öngörülür. Sorgulama biz tr blog sitesindeki GSS borç sorgulama yazısındaki belirtildiği gibi işlemlerini yapan kişiler, GSS gelir testi işlemlerinin sonucunu öğrenebilir. İlgili sorgulama ekranı ise şöyledir;

E Devlet Resmi Sitesinden GSS Sorgulaması Yapmak İçin Tıklayınız

gssborcsorgulama1

E devlet üzerinden yapılabilen bu işlemlerde kişilerin ekranda yer alan sonuç bilgilerini iyi bir şekilde incelemesi gerekir. Herhangi bir hata olmaması ve sigortanın güncel durumunu öğrenilmesi için incelemenin iyi yapılması avantaj sağlayarak herhangi bir bilginin göz ardı olmasını engeller. GSS gelir testi işlemlerinin sonucunda yeni tespit edilen gelir, resimde belirtilen bölümde yer alır.

gssborcsorgulama2

 

Resimde de görüldüğü gibi kişiler GSS gelir testi işlemlerini yapan kişilerin bu durumdaki bilgisi güncellenir. Eğer kişiler gelir testine hiç girmemişse, bu alanda en üst seviyeden prim borçlanmasının yapıldığı belirtilir ve bu tür durumlardaki işiler her ay için gelirlerinin de üzerinde bir prim ödemesi yapmak durumunda kalabilir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması adına en kısa süre içerisinde prim ödemelerinin yapılması ve konuyla ilgili yardım alınması gerekir.

Gelir testine girdikten sonra kişilerin daha fazla yüksek ödeme yapmasına gerek kalmayacağından kişilerin ödemelerini daha az bir şekilde yapması mümkün olur. Bu tür durumlarda da prim ödemelerinin yapılması kişiler adına kolaylaşır. Sizler de sunulan imkanlardan yararlanarak hizmetlerini ve hizmetlere ait işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.