Sabıka Kaydı Sorgulama ve Adli Sicil Belgesi Alma

Sabıka Kaydı Sorgulama ve Adli Sicil Belgesi Alma işlemleri e- Devlet kapısı ile adli sicil kaydı sorgulama işlemi artık online olarak yapılabilmekte ve online sicil kaydı çıktısı alınabilmektedir.

adli sicilinin belgelendirilmesi ve sicilde herhangi bir adli durumun olup olmadığının kontrol edilmesi için adli sicil kaydı alınmaktadır. Adli sicil kaydı kişilerin adli durumlar ile ilgili tüm detaylarını göstermektedir. Bu açıdan özellikle iş girişlerinde çalışanlardan adli sicil kaydı istenir.

Adli sicil kaydı için adli sicil kaydı sorgulama yapılabilir. Gib.gen.tr blog sayfasındaki adli sicil kaydı sorgulama yazısı da adli sicil kaydı sorgulama işlemlerinin internet üzerinden yapılması gerektiğini belirtir. Adli sicil kaydı sorgulama için e devlet sistemine ilk girildiğinde aşağıdaki gibi bir ekran görülür:

adlisicil1

Ekranda kişilerin üyelik girişi yapması istenir. Sadece e devlet üyeliği bulunan kişiler adli sicil kaydı sorgulama yapabilir. Bu nedenle üyelik giriş sonrasında ilgili sayfa yeniden açılmalıdır. Sayfa açıldığında aşağıdaki gibi bir ekran görülür:

adlisicil2

Bu ekranda kişilerin bilgilendirme yazısını okuması ve sonrasında durumu onaylaması gerekir. Onay verilmesi sonrasında ise yeni bir ekran açılır.

adlisicil3

Bu ekranda kişilerin kimlik bilgileri kontrol edilebilir. Alt kısımdaki formda ise kurum türü gibi belgenin verileceği yer hakkında detaylar girilmelidir. Sorgulama blog sayfasındaki sabıka kaydı sorgulama yazısında iş yeri bilgilerinin doğru girilmesi gerektiği vurgulanır.bTüm adımların tamamlanması sonrasında ise sistem tarafından kişilerin adli sicil kaydı oluşturulur. Adli sicil kaydı sorgulama sonucunda kişilerin belgesi. pdf formatında hazırlanır ve indirilebilir duruma getirilir. Bu bölümde adli sicil kaydı sorgulama sonucunda oluşturulan adli sicil kaydı yer alırken, sağ üst köşedeki dosyayı indir butonu ile dölüm olarak belge alınabilir.