GSS Borcu Varken, Sağlık Hizmeti alınır mı?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ve primlerini ödemediği için borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması için düzenleme yapıldı. İşte konuyla ilgili hazırlanan yeni düzenleme.

Genel Sağlık Sigortası olan ve sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerin, sağlık hizmetlerinden yararlanması için prim borçlarını ödemesi gerekirken, bu konuda yeni bir düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenleme ile birlikte, Genel Sağlık Sigortası kapsamında borcu olan vatandaşların da sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği ifade edildi. Genel Sağlık Sigortası gibi Bağkur sigortası üzerinden de borcu olup, sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkün olmayan kişilerin yapılan düzenleme ile birlikte bu konuda yılsonuna kadar hizmet alabileceği ifade edildi.

Yıl Sonuna Kadar Prim Borcuna Bakılmayacak!

Kurumlar tarafından yapılan resmi açıklamada 2015’in son gününe kadar vatandaşların prim borçları nedeniyle sağlık hizmetleri alamaması gibi bir durumun yaşanmayacağı belirtilirken, kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması sırasında prim borçlanmasına bakılmayacağı ve güvenceli bir şekilde hizmet alacağının sağlanacağı belirtildi. Bu tarihe kadar Genel Sağlık Sigortası ve Bağkur’lu olan tüm vatandaşlara online olarak randevu alarak, hizmetlerden yararlanabilecek. Özellikle polikliniklerde tedavi olmak isteyenler için MHRS şartı gerekirken, MHRS üzerinden alınacak randevu ile birlikte, randevu saatinde sağlık hizmeti alınabilecek. Randevu alacak vatandaşların online olarak MHRS sistemi üzerinden işlem yapması gerekirken, aynı şekilde Alo 182 üzerinden de randevu alınabilir.