PTT ADIMA YATAN PARA SORGULAMA

PTT adıma yatan para sorgulama, PTT para sorgulama bir kaç farklı yöntem ile yapılabilmektedir. Bu haberimizde PTT üzerinden gönderilen veya PTT üzerinden gelen  para nasıl sorgulanır sorusunu yanıtlayacağız. Hemen belirtmek gerekir ki günümüzde para göndermek ve almak artık bir kaç tık veya bir kaç işlem sonrasında kolayca yapılabilmektedir. PTT’nin para gönderme hizmeti sayesinde dünyanın herhangi bir yerine rahatlıkla para gönderebiliyoruz.
PTT Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Para göndermek veya para almak için sürekli PTT’yi kullanıyorsanız Posta Çeki Hesabı açmanızda fayda var çünkü posta çeki hesabı bulunan kişiler indirimli bir şekilde para gönderebiliyorlar.
Yurt içi yada yurt dışı fark etmeksizin PTT üzerinden dilediğiniz zaman para gönderip alabilirsiniz. Tarafınıza gönderilen bir paranın akıbetini sorgulamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey size en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi gösterip adınıza gelen para olup olmadığını sorgulamaktır. PTT para sorgulama işlemi için en hızlı yöntem bir PTT şubesine giderek sorgulama yapmaktır. Kimliğiniz yanınızda yoksa Trafik Emniyet Müdürlüğünden size özel verilen Ehliyet ile de sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ehliyetiniz de yoksa PTT şubesindeki görevli kişiye adınızı soyadınızı ve TC kimlik numaranızı söyleyerek PTT para sorgulama talebinde bulunabilirsiniz.

Posta çeki hesabı nasıl açılır? 

Posta Çeki hesabı açmanız / açtırmanız para göndermek, para almak gibi işlemlerinizin daha hızlı ve ekonomik olmasını sağlar. Para gönderme işleminde az miktar da olsa bir para gönderme ücreti adı altında bir para ödemeniz istenir veya göndermek istediğiniz paranın miktarından kesinti yapılır. Posta Çeki Hesabı olan kişiler bu kesintiler daha az olur.

Posta Çeki Hesabı açtırmak için bir PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesine giderken yanınızda bulundurmanız ve PTT şubesindeki yetkili kişiye ibraz etmeniz gereken evraklar vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız TC nüfus cüzdanı, TC sürücü belgesi veya pasaport yeterli olacaktır. Yabancı uyruklular ise  Pasaport veya ikamet belgesi ibraz etmek durumundalar.
Posta Çeki Hesabı olanlar en düşük ücretten para gönderirken, şube, il, ilçe farkı gözetmeksizin her yerden para gönderip, para çekebilirler.
Posta Çeki hesabı olan kişiler PTT’de bir hesabı bulunduğu için PTT para sorgulama işlemi içinde vakitten tasarruf sağlayarak en kısa sürede sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.
PTT bünyesinde faaliyet gösteren Aktif Bank isimli hizmet ile yurtiçi ve yurtdışı para göndermek işlemi daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. UPT adı verilen açılımı Ucuz Para Transferi olan hizmette sadece para göndermez aynı zamanda adınıza yada hesabınıza gönderilen bir parayı da rahatlıkla çekebilirsiniz.

PTT para sorgulama işlemi için Aktif Bank’ın size sağladığı hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

UPT sistemi ile birlikte ister tarafınıza gönderilen para olsun ister sizin gönderdiğiniz para olsun alıcının adına veya hesabına dakikalar içerisinde ulaştırılır. Paranızın adınıza veya hesabınıza yatırıldığından emin olduktan sonra en yakın PTT şubesine giderek isminizi söyleyip kimlik bilgilerinizi gösteren resmi bir belgeyi yetkiliye göstermeniz durumunda anında paranızı veznedardan nakit bir biçimde alabilirsiniz.

PTT para sorgulama işlemi için bir PTT şubesine gitmeden E-Devlet sistemine giriş yaparak bu kolaylıktan da faydalanabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne PTT para sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Birkaç saniye içerisinde e-devlet sistemi üzerinde bulunan PTT para sorgulama aramaması ile ilgili ilişkilendirilmiş sonuçlar önünüze listelenecektir.

Böylece internetten PTT para sorgulama işleminizi yerinizden kalkmadan da gerçekleştirmiş olursunuz.

“PTT ADIMA YATAN PARA SORGULAMA” üzerine 6 yorum

  1. çok faydalı bir yazı olmuş yazandan allah razı olsun

  2. adima yatan para varmi ali kılıç ben benim adıma pata yatmii mi

    1. ptt den yazıyorum yatmış yatmış gel çek sen. allah allah ne ilginç insanlar var, haberi bile okumamış adına para yatmış mı diye adını yazıp soruyor.

  3. adıma yatan parayı nasıl sorgulayacağım ben anlamadım ya

Yorumlar kapalı.