SGK prim sorgulama ve SGK prim borcu ödeme (Resimli Anlatım)

SGK prim sorgulama ve SGK prim borç ödeme işlemleri E-devlet ile internetten nasıl yapılır? İşte SGK pirim sorgulama ve borc ödeme kılavuzu!

E-devlet sistemi sayesinde çalışanlar SGK prim sorgulama ve SGK prim borcu ödeme gibi işlemleri internetten yapabiliyorlar. Yani cep telefonunuz veya tablet bilgisayarınızdan da istideğiniz zaman SGK prim sorgulama yapabilirsiniz. Tabii bunun için bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-devlet şifresiniz yoksa size en yakın postaneden alabilir daha sonra turkiye.gov.tr adresinden e-devlet’e giriş yapabilirsiniz.

SGK prim brcu ödeme ve sorgulama yapmak için Turkiye.gov.tr adresinin ana sayfasında sol üst köşedeki düğme ile önce sisteme giriş yapmalısınız.

e-devlet-giris-1

Açılan sayfada TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.

e-devlet-giris-2

Sisteme giriş yaptıktan sonra SGK prim borcu ödeme ve sorgulamanın da dahil olduğu tüm e-devlet hizmetlerine sol taraftaki e-hizmetler kısmına tıklayarak erişebilirsiniz.

e-devlet-giris-3

SGK PRİM BORCU ÖDEME ve SORGULAMA

E-devlet’te Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK başlığı altında pek çok hizmet bulunuyor ki bunlardan ikisi kart ile Prim ödeme ve prim borcu sorgulama.

e-devlet-giris-4

Sosyal Günvelik Kurumu > Diğer Hizmetler başlığı altında “Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması” bağlantısına tıkladığınız açılan sayfada “Uygulamaya git” butonu ile SGK’nın borç ödeme uygulamasına erişebilirsiniz.

e-devlet-giris-5

Uygulama açılmadan önce sizden bilgilerinize erişim için onay isteyecek. Onayla butonununa tıklayarak devam edin.

e-devlet-giris-6

Uygulamada Tahsilat Türü ve Tahsilat Tipi bölümlerini ayarlayıp sicil numaranızını ve ekranda gördüğünüz günvelik kodunu girdikten sonra sol alttaki “Sorgula” düğmesi ile prim borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

e-devlet-giris-7

Borc sorgulama yaptıktan sonra uygulamada ödeme işlemlerine geçebilirsiniz.