Yeni Kimlik Nasıl Alınır

Yeni kimlik kartlarıyla ilgili tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir rehber hazırladık. Haberimiz içerisinde yeni kimlik çıkarma işlemleri adım adım anlatılacaktır. Yeni kimlik için gereken belgeler, ödenecek ücretler, kayıp ve zayi durumlarında yapılması gerekenler, yeni doğan bebekler için kimlik çıkarma işlemleri anlatılacaktır.

Çipli Yeni Kimlik çıkarmak için nereye başvuru yapılır?

Yeni T.C. Kimlik Kartını almak için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Kimliğinizi yeni kimlik ile yenilemek işlemini nüfus müdürlükleri üzerinden yapmanız gerekir. Tüm işlemleri yani Nüfus Cüzdanınızı T.C. Kimlik Kartı ile değiştirmek için, Kayıp yada çalıntı kimliğinizi yeniden çıkarmak için, Evlilik, yıpranma vs gibi nedenlerle kimlik kartınızı değiştirmek için, Yeni doğan bebeklerlerin kimlik belgesi almak için vs. Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir.

Yurt dışında Yaşayanlar Kimlik Almak İçin Nereye Başvuru Yapacak?

Değerli okurumuz eğer yurt dışında yaşıyorsanız yeni kimlik kartları için bulunduğunuz ülkede yer alan Konsolosluklarca başvurmanız gereklidir.

Kimlik yenileme için gerekli evraklar nelerdir?

Yeni kimlik başvurusu esnasında sizden iki şey istenmektedir.

 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • eski nüfus cüzdanınız.

Eğer nüfus cüzdanınızı kaybettiyseniz veya çalındıysa endişelenmeyiniz. Ehliyet veya pasaportunuzla da başvuru yapabilirsiniz.

Nüfus cüzdanı yenileme de ödenecek ücretler ne kadar?

Aşağıda yer alan harç ücretleri 2019 harç ücretleridir.

 • Yeni çipli kimlik çıkarmak için başvuru ücreti: 22,50 TL
 • Kimliğini kaybolanların veya çalınanların ödeyeceği ücret: 45 TL
 • Evlilik sebebiyle kimlik yenilediğinde ödenecek ücret: 22,50 TL
 • Yeni doğan bebekler için kimlik çıkarma ücreti: Ücretsiz

Kimlik çıkarmak için ne yapmam gerekir?


Öncelikle hangi il de oturuyorsanız size en yakın ilçe nüfus müdürlüğünden kimlik randevusu almanız gerekmektedir. Randevusuz işlem kabul edilmemektedir. Randevuyu iki şekilde alabilirsiniz. İlk yöntem İnternet üzerinden(e-kimlik), ikinci yöntem ise telefon üzerinden arayarak gerçekleştiriliyor. Telefon üzerinden randevu almak için: 199 Numarasını arayınız. İnternet üzerinden randevu almak için tıklayınız: randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni kimlik için Telefonla randevu almak

Yeni kimlik kartları için nüfus müdürlüklerinden randevu işlemlerini telefon ile yapabilirsiniz. Nüfus ve Vatandaşlık işleri müdürlüğünün alo çağrı merkezi numarası olan 199’u arayarak randevu alabilirsiniz.

Kimlik Randevu Telefon Numarası 199’u Aramak

Sabit telefonların üzerinden direk 199 çevirerek arayabilirsiniz. Cep telefonlarınız ile yine aynı şekilde 199 arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Yeni kimlik için İnternet üzerinde randevu almak

Yeni kimlik için İnternet üzerinden randevu işlemlerine randevu.nvi.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Aşağıda ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi site açıldığında karşınıza çıkan seçeneklerden durumunuza uygun olanları seçerek randevu işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Yeni Kimlik İnternet üzerinden randevu almak

Yeni kimlik hemen veriyor mu?


Hayır, yeni kimlikler hemen verilmiyor! Yeni kimlik yerine geçici kimlik veriliyor. Bu kimlikler yeni kimlikleriniz gelinceye kadar kullanılabiliyor. Resmi işlemlerde kabul edilebilirliği her ne kadar net olmasa da en azından elinizde bir belge oluyor.

Yeni kimlik için başvuru yapanlar ehliyet için de başvuru yapabilir mi?


Evet yapabilir. Ehliyet yenileme ayrıntıları için alttaki bağlantıyı kullanınız.

BAŞVURU AŞAMASINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER VE SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Başvurunuz alındıktan sonra yaklaşık 1 hafta içinde basımı yapılacak adresinize gönderilecektir. Bu süre içinde kimliksiz olacağınızdan dolayı Nüfus Müdürlüğünden GEÇİCİ KİMLİK istemeyi unutmayınız.
 • T.C. Kimlik Kartları Nüfus Cüzdanlarından farklı olarak elektronik kart özelliği taşımaktadır. Bu kartlar ile elektronik bir çok işlemi yapma imkanına sahip olacaksınız. Aynı zamanda zaman içinde bu kimliklere bir çok fonksiyon yükleneceğinden dolayı muhakkak PİN kodunuzu almayı unutmayınız.

T.C. Kimlik Kartının Özellikleri Nelerdir?

TCKK olarak kısaca tanımlayabileceğimiz Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları kimliği tanımlayan basit bir kimlik kartı olmaktan öte, içinde bir çok fonksiyonel özellik bulundurmaktadır.

 • Yeni Kimlik kartlarında kişiye ait bilgiler çipler üzerinde güvenli bir biçimde saklı tutulabiliyor. Bu güvenlik sayesinde yetkisiz hiç kimse kartta bulunan bilgilere erişemez. Veriler üzerinde hiçbir oynama da bulunamaz.
 • T.C. Kimlik Kartlarının kopya edilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile Nüfus Cüzdanlarının kolay taklit edilmesinden meydana gelen mağduriyetlerin önüne geçilecektir.
 • Bu kartların kullanım ömrü 10 senedir.
 • Nüfus Cüzdanlarının boyutlarından farklı olarak yeni kartlar banka kartı boyutlarında üretilmiştir.
 • Mavi rengin erkeği, pembe rengin kadını simgelediği renk ayrımı ortadan kalmış, tüm kartlarda turkuaz rengi kullanılmıştır.
 • Vizesiz seyahat anlaşması olan ülkeler için pasaportsuz yolculuk imkanı tanımaktadır.
 • Uluslararası bir standarda uygun üretilen bu kartlar ICAO 9303, ISO/IEC 7810, ISO/IEC 7816 ve ISO/IEC 14443-A standartlarını desteklemektedir.
 • Milli yonga ve milli iletişim sistemlerine sahip olduğundan artık daha da güvenlidir.
 • Çeşitli nüfus bilgileri nüfus cüzdanlarında olduğu gibi kartın ön ve arka yüzünde yer almaktadır. Ancak çipler içinde gizli tutulan bir çok biyometrik bilgi mevcuttur.
 • Akıllı kart şeklinde tasarlanmıştır. PIN ve Kriptografik anahtarlar, kartta bulunan elektronik verilerin emniyetini sağlar.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusunu Kimler Yapacaktır?


Yeni kimlik kartını çıkarmak isteyenlerin müracaat etmesi için en az on beş yaşına gelmiş olması gerekir. On beş yaşından küçük olanların ise vasileri tarafından gerekli müracaat yapılır.

Biyometrik Veriler Nelerdir? Hangi Biyometrik Veriler Alınacaktır?


Biyometrik veriler alınırken öncelikle kişinin en az on beş yaşında olması gerekir. Bu yaşa gelen kişilerden biyometrik veri olarak parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi alınacaktır.

Fotoğraf Nasıl Olmalıdır? Nüfus Cüzdanından Farklı Durumu Var mıdır?


Nüfus cüzdanlarında olduğu gibi T.C. Kimlik Kartlarında da kişinin son halini gösteren fotoğraf kullanılmalıdır. Bunun için son altı ay içinde çekilmiş olması gerektiği mevzuatta ifade edilir. Ancak bu durumu analiz edecek bir sistem mevcut değil ya, 7 ay önce olsa olmaz mı şimdi? Bence tabi ki olur.. Zira bu durumu ölçümleyen bir araç yok ki.. Fotoğraf aslı olmak zorunda. Fotokopi ya da bilgisayar çıktısı kesinlikle kabul edilmiyor. Boş yere bu konuyu araştırmayın. Zaman kaybı yaşamış olursunuz..

Yeni kimlikler ne kadar süre geçerli olacak?

Kimliğinizi teslim aldıktan sonra 10 Yıl süreyle geçerli olacak. Örneğin 1 Ocak 2019 da herhangi bir gerekçe ile kimliğini değiştiren bir kişi 1 Ocak 2029 yılında yeniden kimlik belgesini yenilemek zorundadır.