YENİ SİGORTALILAR İŞE BAŞLADIKTAN KAÇ GÜN SONRA MUAYENE OLABİLİR

Yeni sigortalılar işe başladıktan kaç gün sonra muayene olabilir, Yeni bir işe giren ve sigortası yapılan bir çalışan işe girdikten kaç gün sonra sağlık hizmetinden yararlanabilir. Yeni işe başlayanların girdikleri ve sigortalarının başladığı iş yerlerinde 30 günlük primleri ödendikten sonra sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Son bir yıl içinde 30 gün ödenmiş priminiz yok ise, işe başladıktan itibaren adınıza 30 gün sigorta prim ödemesi yapıldıktan sonra hastaneye gidebilirsiniz.

Yeni Sigortalı Sağlıktan Ne Zaman Yararlanır

Sigortalı olarak çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için 30 günlük priminin ödenmiş olması gerekmektedir ancak bu primlerin yeni girmiş olduğunuz işte ödenmesi gerekmez. Daha açık bir ifadeyle söylersek, sigortalı olarak çalışanlar hastaneye gittikleri günden geriye doğru hesaplanarak geriye doğru bir yıl içinde 30 günlük primleri ödenmiş durumda ise sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bunun dışında bir şart aranmaz. işe yeni başlamış olanlar için yeni başladıkları iş yerinde 30 gün geçirilmesi gerekli değildir. Aynı şekilde işe başlandığı andan itibaren hem sigortalının kendisi(yani siz) hem eşi hastaneye gidilen günden geriye doğru son bir yıl içerisinde 30 günlük prim şartı yerine getirilmişse başka herhangi bir şarta gerek duymaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanırlar.

Son bir yıl içinde 30 gün ödenmiş priminiz yok ise, işe başladıktan itibaren adınıza 30 gün sigorta prim ödemesi yapıldıktan sonra hastaneye gidebilir. Hastanelerin acil bölümüne gidenler için çalışma ve sigortalı olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sigortalıların sağlıktan yararlanmalarında temel koşul, sağlık hizmet sunucusuna yani hastaneye başvurmadan önceki son bir yılda toplam 30 gün primlerinin yatmış olmasıdır. Çalışanın 60 gündür çalıştığı düşünülürse, işverenin bu süre kadar sigortaya prim ödemesi yapmış olması gerekir.