Erken Emeklilik Sorgulaması

Erken emeklilik şartlarını öğrenerek, erken emeklilik imkanından yararlanıp yararlanamayacağınızı ne zaman emekli olurum uygulamasından öğrenebilirsiniz. Erken emeklilik detayları haberimizde.

SGK üzerinden emekli olmak isteyen kişilerin emeklilik konusunda bilgi almak için online olarak ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanması, emeklilik konusunda gerekli bilgileri sağlayacaktır. SGK tarafından sağlanan destek ile birlikte güncel mevzuat üzerinden işlem yapan uygulama aracılığı ile sigortalı olan tüm vatandaşlar ne zaman emekli olacağını öğrenebilmekte ve hangi şartları sağladığında emekli olma hakkı kazanacağını görebilmektedir. Bu açıdan tüm sigortalıların ne zaman emekli olurum sorgulaması yaparak bu konuda bilgi alabilmektedir. Sistemde yer alan bilgilerden daha erken tarihte emekli olunması durumunda erken emeklilik imkanı doğmaktadır. Erken emeklilik konusunda ise pek çok kriter arandığı için kişilerin resmi prosedürlere bağlı olarak işlemlerini yapması gerekmektedir.

Erken emeklilik için kişilerin iş kazası gibi iş yapma yeterliliğini kaybetmesine neden olacak olayları yaşamış olması gerekmektedir. Erken emeklilik sadece bu tür durumlar için geçerlidir. Aksi halde herhangi bir şekilde kişilerin erken emeklilik hakkı kazanması mümkün değildir. Erken emeklilik için iş kazası ya da meslek hastalığı gibi durumlar sonrasında SGK’dan sevk talebinde bulunulması ve doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Kontrol sonrasında emekli olmasına karar verilirse, erken emeklilik işlemleri başlatılmaktadır.

Emekli Maaş Sorgulama

Emekli olduktan sonra emekli maaşı almaya başlayacak olan vatandaşların, maaş konuda bilgi almasını kolaylaştırmak ve bu konudaki soru işaretlerini gidermek amacıyla emekli maaş sorgulama uygulaması geliştirilmiştir. Emekli maaş sorgulama uygulamasının kullanılması ile birlikte emekli maaşının ne kadar olacağı öğrenilebilmektedir. SGK tarafından ayrı bir sayfa üzerinden kullanıma sunulan emekli maaş sorgulama için tüm sigortalı vatandaşların işlem yapması ve böylece emekli maşını öğrenmesi mümkündür. Bu açıdan hem emeklilik tarihi hem de emeklilik tarihi sonrasında kişilere bağlanacak olan emeklilik maaşı ile ilgili internet zerinden yardım alınarak bilgi sağlanabilmektedir.