Üniversitelere kayıtlar e-devlet üzerinde yapılabilecek!

Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) bulunduğu il ve ilçeden farklı bir yerde üniversite tercih edecek öğrencilere müjde geldi. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan e-kayıt uygulaması, bu yıl devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında uygulanacak.

Bu kapsamda 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen bütün öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabilecek. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dâhil edilmeyecek.

Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ adresinde ‘e-hizmetler’ bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılacak olan ‘Üniversite E-Kayıt’ seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabilecekler. Bu yıl öğrenci yerleştirilecek olan 106 devlet üniversitesindeki yaklaşık 600 bin civarında lisans ve ön lisans öğrencisi isterlerse bu uygulamadan yararlanabilecek.

Yapılan açıklamada uygulamanın amacı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:
“Bilindiği üzere üniversitelere yeni yerleşen öğrenciler genellikle aileleri ile birlikte sadece kayıt işlemi için üniversitenin bulunduğu şehre gitmek durumundaydılar. Öğrencilerimizin yurt bulma veya eve yerleşme tarihleri de ayrı bir süreç olduğundan aileler ve öğrencilerimiz okul açılıncaya kadar üniversitenin olduğu şehre birden fazla defa gidip gelmek zorunda kalıyorlar. Bunun öğrenci ve ailelerine mali külfeti bir yana zaman kaybına da yol açtığı düşünülerek bu uygulama başkanlığımızca hayata geçirildi.”

Öğrencilerin isteğine bağlı

Elektronik kayıt işlemi 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacak. Elektronik kayıt tarihleri ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacak. Zorunlu olmayan elektronik kayıt öğrencilerin isteğine bağlı olarak yapılacabilecek. Uygulama ile devlete ait yükseköğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler isteğe bağlı olarak ‘e-Devlet’ kapısı üzerinden elektronik olarak kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilecekler. Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecekler.

Vakıf üniversiteleri için çalışmalar devam ediyor

Vakıf üniversitelerinde kesin kayıt işleminin eğitim ücretinin ödenmesinden sonra gerçekleştirildiği ve farklı üniversitelerde değişik gereksinimler olması nedeniyle şuan için uygulama devlet üniversiteleri ile sınırlı tutuldu. Sistemin tüm devlet üniversitelerinde başarılı bir şekilde uygulanması vakıf üniversiteleri için de e-devlet kapısının gerekli ek süreçleri tamamlanmasının önünü açacak. 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibari ile devlet üniversitelerindeki öğrencilerin yararlanabileceği bu imkânı bir sonraki yıldan itibaren vakıf üniversiteleri öğrencilerine de sunulması planlanıyor.

KAYNAK: HURRİYET.COM.TR