YGS Sınav Giriş Yerleri

YGS Sınav Giriş Yerleri, YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı demektir. Yükseköğretim okumak isteyen öğrenciler için yapılan bu sınav, bu sürecin ilk aşamasıdır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda öğrenciler 4 dersten sorumludurlar. Bu dersler; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’dir. Her dersten 40 soru sorulmaktadır ve 160 soruluk bu sınav için verilen süre de 160 dakikadan oluşmaktadır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı 6 puan türüne göre hesaplanmaktadır. Sayısal okuyan öğrenciler YGS-1 ve YGS-2’den, sözel okuyan öğrenciler YGS-3 ve YGS-4’ten, eşitlik ağırlık okuyan öğrenciler YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden sorumludurlar.

Her sene Mart ayında yapılan bu sınava 1 milyondan fazla öğrenci girmektedir. Yükseköğretime Geçiş Sınavı saat 10.00’da başlıyor ve 12.40’ta bitiyor.

YGS Sınav Giriş Yerleri Nasıl Öğrenilir?

YGS sınav giriş yerlerine online olarak internet üzerinden erişebiliyorsunuz. Önceden evinize posta yoluyla iletilen YGS sınav giriş yerleri artık online sistem üzerinden iletilmektedir. Ayrıca sınav giriş kağıdına da sınav giriş yerlerini öğrendiğiniz sayfa üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Unutmayınız ki YGS sınav giriş kağıdınız olmadığı durumda sınava alınmayacaksınız.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı giriş yerleri için yapmanız gerekenler neler açıklayacağız.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı sınav giriş yerleri için ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ni kullanmanız gerekiyor. Size bu sayfaya direkt olarak ulaşabileceğiniz bir link sunacağız. Bu linke tıkladığınız durumda ilk yapmanız gereken “Sınava Giriş Belgesi Dökümü” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından işlem yapacağınız yılı seçiniz.

osymislemtakvimi

Daha sonra YGS sekmesine tıklayınız. Tıkladığınız durumda Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yapmanız istenecektir. Burada T.C. kimlik numaranızı ve sistem şifrenizi girmeniz gerekecektir. Son olarak da giriş tuşuna tıklayınız.
osymadayislemleri

Karşınıza gelecek olan ekranda sol kısımda bulunan “Sınav Başvurularım” sekmesine tıklayınız. Gelen seçeneklerde YGS seçeneğine tıklayınız. Daha sonraki ekranda da “Başvuru Kayıt Görüntüle” sekmesine tıkladığınızda YGS sınav giriş yerlerine ulaşabilirsiniz.

YGS Sınav Giriş Yerleri İçin TIKLAYINIZ!